InstagramFacebookYoutube
Tréning

Pri týchto cvikoch na ťažké váhy radšej zabudnite

01. septembra 2016
Pri týchto cvikoch na ťažké váhy radšej zabudnite
Nie vždy platí, že ťažšia váha je lepšia pre stimuláciu svalového rastu. Niektoré cviky sú pre ťažké váhy ako stvorené, iné nie. A práve na tie, pri ktorých je ľahšia váha prospešnejšia, sa zameriame.

Okrem toho, že pri týchto cvikoch lepšie precítite svaly s nižšou váhou, eliminujete aj riziko zranenia, ktoré je pri nich tým väčšie, čím väčšia váha je naložená na činkách.

1. Tlaky s jednoručkami na fit lopte
Mnoho ľudí využíva v ceste za zlepšením svojich prsných svalov aj tlaky na fit lopte. Logiku to má, keďže nestabilný podklad zvyšuje zapojenie stabilizačných svalov, ktoré by ste inak tak efektívne neprecvičili. S veľkými váhami je však tento cvik veľmi nebezpečný. Získané výhody za to riziko nestoja. Tento cvik bol pritom vytvorený pre cvičenie s minimálnymi záťažami v rámci rehabilitácií. A pri nich už pri silovom tréningu nemá svoje opodstatnenie. Voľte radšej tradičné tlaky na lavičke.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Rozpažovanie s jednoručkami
Veľa ľudí využíva pri rozpažovaniach ťažké jednoručné činky, vďaka čomu strácajú schopnosť dobre precítiť sval jeho naťahovaním a kontrakciou. S príliš ťažkými závažiami sa cvik nedá vykonať v optimálnom prevedení a často sa mení na hybrid rozpažovaní a tlakov. V tom horšom prípade sa vykonáva švihovo, čím sa zvyšuje riziko vážneho zranenia a uberá sa efektivita cvičenia.

3. Tlaky za hlavou
Mnoho kulturistov si stojí za tým, že tlaky za hlavou precvičia ramená lepšie ako iná alternatíva tlakov. Ide však o tú najrizikovejšiu alternatívu. Nedávne štúdie sa priklonili na stranu ich zástancov, no pri ich cvičení treba dávať pozor na záťaž, pretože riziko poranenia ramien zostáva stále pomerne vysoké. Pre ramená je to totiž zraniteľná poloha, ktorá by mohla vyústiť do celoživotných problémov. Preto, ak si tento cvik vyberiete, neriskujte s ťažkými váhami.

4. Tricepsové kľuky na lavičke
Aj pri tomto cviku sú ramená v zraniteľnej pozícii. Ide pritom o dobrý cvik, pokiaľ ide o budovanie hmoty a sily tricepsov. Jeho prílišné požívania a ťažké kotúče na nohách však môžu viesť až k chronickým problémom s ramenami. Preto sa pri tomto cviku obmedzujte len na váhu vlastného tela. Je takto vhodný za začiatok alebo na koniec tréningu

5. Dynamické zhyby
Pravdepodobne dynamické zhyby nebudete využívať, ak sa nevenujete crossfitu. Ak však robíte zhyby švihovým spôsobom pri svojom tréningu chrbta, potom by ste s tým mali prestať a koncentrovať sa na riadne prevedenie cviku. Ak si však trváte na svojom, tak aspoň na seba nevešajte dodatočnú záťaž.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist