Papája je bohatým zdrojom antioxidantov, ako sú karotenoidy, flavonoidy či vitamín C. Obsahuje aj vitamíny B a rôzne minerály, ako napríklad draslík, meď a horčík. Je aj veľmi dobrým zdrojom vlákniny. Jedna stredne veľká papája obsahuje asi 120 kalórií.
Papája sa dá jesť aj samotná bez žiadnej dodatočnej úpravy, ale je to aj veľmi vhodná ingrediencia do šalátov. Ak sa chcete osviežiť, môžete si z nej vytvoriť aj mliečny koktail alebo ovocný džús.
Prospešné účinky papáje
Vďaka svojmu zloženiu podporuje papája náš imunitný systém a posilňuje kosti. Takisto zlepšuje zdravie srdca, prechádza srdcovocievnym ochoreniam a pomáha liečiť hypertenziu. Je prospešná aj pre tráviaci systém a dokáže pomáhať aj pri chudnutí. Niet prekvapením, že patrí medzi činitele, ktoré znižujú riziko obezity a cukrovky.Papája je užitočná aj vtedy, keď chcete redukovať zápalové procesy v tele, predchádza artritíde (pomáha ju aj liečiť) či zlepšuje zrak. Vedci už tiež zistili, že by mohla znižovať riziko rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva či prostaty. Ak potrebuje dodať energiu, pomôže vám aj s tým. Pomáha aj utlmovať prejavy astmy.
Ak sa nanáša na pokožku, dokáže urýchľovať hojenie rán a popálenín. Funguje aj ako prevencia voči infekciám. Toto tropické ovocie však poteší aj tých, ktorí sa chcú skrášliť. Bojuje totiž proti vráskam a odďaľuje starnutie. Čistí a hydratuje pokožku, bojuje proti akné a tmavým škvrnám na pokožke (lakte, kolená). Nečudo, že ju využíva aj kozmetický priemysel.
Prospešné účinky semien
Aj samotné semená papáje obsahujú vysokú úroveň proteolytických enzýmov, ktoré prispievajú k ich prospešným účinkom. Semená v prvom rade pomáhajú zbavovať telo parazitov, chránia a zlepšujú tráviaci systém. Sú však aj nástrojom liečby cirhózy pečene a dokážu absorbovať prebytočné tuky a cukry.Čítať ďalší článok:
Porazte Vianoce týmto intervalovým tréningom Zdieľať na Facebooku