Zelené suplementy sú prírodné doplnky výživy, ktoré vznikli vysušením a rozložením rastlinných zdrojov do práškovej formy. Skladajú sa zo zeleniny, obilnín, ovocia, rias či trávy. Vyskytujú sa najmä vo formách práškov, tabliet a kapsúl.
Najčastejšími ingredienciami sú nutrične bohaté potraviny, ako sú strukoviny, jačmeň, pšeničná tráva, lucerna a rôzne druhy zeleniny a ovocia. Obsahujú aj výťažky z rôznych bylín a iných vzácnych potravín.
Väčšina ľudí v súčasnosti nejedáva dostatok ovocia a zeleniny. Možno vám už napadlo, že tieto suplementy môžu byť ich dobrou náhradou vo vašej strave. Je tomu skutočne tak, pretože si zachovávajú vysoký obsah prírodných vitamínov a minerálov. Často obsahujú aj probiotické látky, zdravé tuky, bielkoviny a vlákninu.
Mnoho ľudí vo svojom živote nahradilo týmito doplnkami výživy bežné multivitamíny, ktoré sa vyrábajú synteticky. A práve to znižuje aj ich negatívne účinky, hoci vždy existuje riziko kontaminácie a existencie toxínov v produkte. To však platí o suplementoch vo všeobecnosti.
Rizikom je aj predávkovanie určitým vitamínom a niektoré doplnkové zložky môžu brániť účinnosti niektorým liekom. Tieto riziká sa však dajú minimalizovať, ak si zakúpite produkty renomovanej značky a skonzumujete ich užívanie so svojím lekárom.
V tom prípade by vám mali poskytnúť mnoho prospešných účinkov. S ich užívaním je spojené nižšie riziko srdcových ochorení, obezity, rakoviny, cukrovky 2. typu, astmy, vysokého krvného tlaku, problémom so zrakom a iných ochorení. Dodávajú telu aj energiu a podporujú regeneráciu po fyzickej záťaži.
Ide o pomerne lacnú a pohodlnú náhradu ovocia a zeleniny, hoci tie by mali byť v skutočnosti základom vašej stravy. Nič totiž nenahradí skutočné jedlo, hoci zelené suplementy môžu byť výborným doplnkom vašej výživy. Doplnkom, nie celkovou náhradou skutočného jedla. Ak však napríklad cestujete, ako náhrada sa vám zídu.
Čítať ďalší článok:
Tipy pre kulturistov vegetariánov Zdieľať na Facebooku