Počas joggingu precvičíte široké spektrum svalov dolných končatín, vrátane bedrových a sedacích. Budujete si vytrvalosť, koordináciu a silu. Okrem toho však čerpáte aj výhody, ktoré až také zrejmé byť nemusia. Napríklad tieto štyri:
1. Silnejšie kosti
Jedná štúdia skúmala 900 mužov, ktorí pravidelne zľahka behávali, a 3300 mužov, ktorí sa joggingu nevenovali. Nebolo prekvapujúce, že prvá skupina bola v lepšej kondícii, tešila sa z chudšej postavy, mala menej chronických ochorení. Výsledky však tiež zistili, že prvá skupina mala asi o 5 % vyššiu hustotu kostí. Podstatné však je podotknúť, že muži, ktorí to s joggingom preháňali (minimálne 20-krát do mesiaca), mali hustotu rovnakú ako tí, ktorí sa mu nevenovali. Kľúčové teda je – venovať sa joggingu pravidelne, ale s mierou.
2. Lepšia kapacita VO2 Max
VO2 Max vyjadruje maximálnu rýchlosť spotreby kyslíka a je jedným z najlepších ukazovateľov aeróbnej výkonnosti. Jednoducho – čím máte vyššiu hladinu VO2 Max, tým ste v lepšej kondícii. A práve pravidelným joggingom si kapacitu VO2 Max zvýšite.
3. Lepšia kontrola infekcií
Aeróbne cvičenie podporuje stimuláciu buniek, ktoré bojujú proti baktériám a znižujú tak riziko rozvoja infekcií. Touto stimuláciou môžete celkovo posilniť svoj imunitný systém a chrániť ho pred nádchou, chrípkou či ďalšími vírusovými ochoreniami. To samozrejme tiež znamená, že budete mať k dispozícií viac dní na cvičenie i behávanie.
Jogging tiež zvyšuje telesnú teplotu, ktoré bráni rozmnožovaniu a šíreniu baktérií. Z pľúc zároveň pomáha odstrániť baktérie šíriteľné vzduchom a podporuje aj stratu karcinogénov prostredníctvom močenia a potenia. Štatisticky tiež platí, že ľudia, ktorí sa dlhodobo venujú joggingu, majú nižší výskyt rakoviny pŕs a hrubého čreva.
4. Široké spektrum mentálnych výhod
Vo všeobecnosti platí, že okrem fyzického zdravia posilňuje jogging aj zdravie duševné. A to viacerými spôsobmi. Pomáha znižovať vnímanie bolesti, znižuje hladinu stresu, zvyšuje sebadôveru, zlepšuje koncentráciu, zlepšuje náladu a bojuje proti napätiu a depresii.
Čítať ďalší článok:
Tréning legendy VIII. – Ronnie Coleman a hrudník s bicepsmi Zdieľať na Facebooku