Austrálskym vedcom sa podarilo zistiť, že vyššia svalová sila vedie u ľudí postihnutých miernou poruchou vnímania k zlepšenej funkčnosti mozgu. Demenciou by pritom podľa odhadov mohlo v roku 2050 trpieť až 135 miliónov ľudí.
Mierna porucha vnímania je ľahkou formou demencie, pri ktorej má jedinec problémy s pamäťou, ale stále dokáže žiť nezávisle bez pomoci druhých. Dokáže sa z nej však vyvinúť Alzheimerova choroba.
Výsledky austrálskeho výskumu prvýkrát ukazujú pozitívny vplyv cvičenia s progresívnym preťažením a fungovaním mozgu u ľudí starších ako 55 rokov. Čím väčšiu silu dokázali subjekty nadobudnúť, tým lepšie fungovali po mentálnej stránke.
Počas experimentu sa vedci zamerali na 100 ľudí vo veku 55 až 86 rokov, ktorých rozdelili do štyroch skupín:
1. silové cvičenie + kognitívny tréning myslenia
2. silové cvičenie + falošný (placebo) kognitívny tréning
3. placebo cvičenie (strečing v sede) + kognitívny tréning myslenia
4. placebo cvičenie (strečing v sede) + placebo kognitívny tréning
Tí, ktorí cvičili silovo, zdvíhali činky dvakrát do týždňa v priebehu šiestich mesiacov. Na činkách mali pritom minimálne 80 percent váhy jedného opakovania. Váha sa zvyšovala, čím ich sila rástla.
Najpozitívnejšie výsledky zaznamenali prvé dve skupiny, pričom prvá skupina ich mala len jemne vyššie ako boli výsledky skupiny, v ktorej subjekty len cvičili s činkami a nevenovali sa skutočnému tréningu myslenia. Prospešné účinky zotrvali až 12 mesiacov po skončení tréningu.
Čítať ďalší článok:
Nemáte čas? Skúste tento rýchly tréning a páľte tuky Zdieľať na Facebooku