InstagramFacebookYoutube
Tréning

HIIT nie je len o chudnutí. Ako vám intenzívne intervaly ešte pomôžu?

05. júna 2017
HIIT nie je len o chudnutí. Ako vám intenzívne intervaly ešte pomôžu?
Skrátka HIIT reprezentuje vysoko intenzívne intervalové cvičenie, ktoré sa stalo populárnym nástrojom pri chudnutí. Prečo? Pretože je časovo nenáročné a napriek tomu efektívne. V skutočnosti však nie je len o spaľovaní tukov.

Pri cvičení HIIT striedate intervaly s vysokou intenzitou cvičenia s intervalmi oddychu. V priebehu pár minút tak môžete dosiahnuť účinky, ktoré vám bežné kardio neprinesie. Je navyše veľmi prispôsobivý – môžete si vyberať ľubovoľné cviky, stanovovať dĺžky intervalov či počty ich opakovaní.

Tento spôsob cvičenia môže byť mimoriadne prospešný aj pre vaše srdce. Vždy, keď ho precvičujete, robíte ho silnejším, čo vedie tomu, že pracuje efektívnejšie pri pumpovaní krvi a rozširovaní kyslíka do celého tela. Takisto telo efektívnejšia zbavuje toxínov.

Článok pokračuje pod reklamou


Počas vysoko intenzívneho intervalového cvičenia sa využíva veľké množstvo svalov, ktoré sú tlačené až k svojim limitom. Pri odpočinkovým intervaloch potrebujú, čo najviac kyslíka, na čo zareaguje srdce tým, že bije vo vyššom tempe, aby rýchlejšie k svalom dostala krv s potrebným kyslíkom.

Týmto spôsobom pri uplatňovaní princípu HIIT vlastne precvičujete aj samotné srdce. Musí totiž pracovať tvrdšie, potom zase jeho aktivita o čosi klesne a opäť sa zvýši. Toto sa párkrát zopakuje a každým tréningom bude srdcový sval odolnejší a silnejší.

A ak bude vaše srdce silnejšie, budete mať lepšiu kondíciu a budete lepšie zvládať tréningy. Takisto je to dobré pre riešenie metabolického syndrómu, ktorý je zvyšuje riziko infarktu. V tomto smere prospieva aj fakt, že vďaka HIIT sa zbavíte povlaku hromadenému na stenách ciev.

Možno sa pýtate, že ak ide o také intenzívne cvičenie, či nemá aj svoje riziká. Či je bezpečné. Odpoveďou je, že bezpečné je. Pokiaľ doň ako začiatočník neskočíte príliš zhurta.

Spočiatku treba začínať pozvoľna a čím budete v lepšej kondícii, tým môžete zvyšovať intenzitu. Samozrejme, ak máte srdcovocievne problémy, mali by ste sa pred začiatkom cvičenia poradiť s doktorom, najmä, ak ste predtým neboli príliš aktívni.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist