Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 05. 06. 2017

HIIT nie je len o chudnutí. Ako vám intenzívne intervaly ešte pomôžu?

ikonka
Skrátka HIIT reprezentuje vysoko intenzívne intervalové cvičenie, ktoré sa stalo populárnym nástrojom pri chudnutí. Prečo? Pretože je časovo nenáročné a napriek tomu efektívne. V skutočnosti však nie je len o spaľovaní tukov.

Pri cvičení HIIT striedate intervaly s vysokou intenzitou cvičenia s intervalmi oddychu. V priebehu pár minút tak môžete dosiahnuť účinky, ktoré vám bežné kardio neprinesie. Je navyše veľmi prispôsobivý – môžete si vyberať ľubovoľné cviky, stanovovať dĺžky intervalov či počty ich opakovaní.

Tento spôsob cvičenia môže byť mimoriadne prospešný aj pre vaše srdce. Vždy, keď ho precvičujete, robíte ho silnejším, čo vedie tomu, že pracuje efektívnejšie pri pumpovaní krvi a rozširovaní kyslíka do celého tela. Takisto telo efektívnejšia zbavuje toxínov.

Počas vysoko intenzívneho intervalového cvičenia sa využíva veľké množstvo svalov, ktoré sú tlačené až k svojim limitom. Pri odpočinkovým intervaloch potrebujú, čo najviac kyslíka, na čo zareaguje srdce tým, že bije vo vyššom tempe, aby rýchlejšie k svalom dostala krv s potrebným kyslíkom.

Týmto spôsobom pri uplatňovaní princípu HIIT vlastne precvičujete aj samotné srdce. Musí totiž pracovať tvrdšie, potom zase jeho aktivita o čosi klesne a opäť sa zvýši. Toto sa párkrát zopakuje a každým tréningom bude srdcový sval odolnejší a silnejší.

A ak bude vaše srdce silnejšie, budete mať lepšiu kondíciu a budete lepšie zvládať tréningy. Takisto je to dobré pre riešenie metabolického syndrómu, ktorý je zvyšuje riziko infarktu. V tomto smere prospieva aj fakt, že vďaka HIIT sa zbavíte povlaku hromadenému na stenách ciev.

Možno sa pýtate, že ak ide o také intenzívne cvičenie, či nemá aj svoje riziká. Či je bezpečné. Odpoveďou je, že bezpečné je. Pokiaľ doň ako začiatočník neskočíte príliš zhurta.

Spočiatku treba začínať pozvoľna a čím budete v lepšej kondícii, tým môžete zvyšovať intenzitu. Samozrejme, ak máte srdcovocievne problémy, mali by ste sa pred začiatkom cvičenia poradiť s doktorom, najmä, ak ste predtým neboli príliš aktívni.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist