SlovakFitness.sk

Výživa 14. 11. 2017

Mali by ste vedieť: Diéta s vysokým obsahom soli zvyšuje hlad

ikonka
Možno ste si už všimli, že keď zjete slané jedlo, zostanete o chvíľu smädní a musíte sa napiť. Toto je krátkodobý účinok soli, no dlhodobý je taký, že smäd bude časom nižší, pretože telo začne uchovávať a produkovať viac vody.

Toto zistenie pochádza od nemeckých vedcov z Vanderbiltovej univerzity, ktorí sa snažili zamerať na vplyv soli na ľudské telo a poskytli nový pohľad aj na vznik troch chorôb, ktoré sú v západnom svete bežné – obezity, cukrovky a srdcovocievnych porúch.

Podľa desaťročí známej vedomosti sa nadbytok soli v tele prejaví tak, že dochádza k strate vody prostredníctvom moču a zníženiu jej obsahu v tele. Vedci však zistili opak – telo si vďaka soli vodu uchováva a produkuje ju.

Keďže na to telo potrebuje veľa energie, získava ju buď prostredníctvom stravy alebo rozkladom svalovej hmoty. Táto skutočnosť priamo vedie k prejedeniu, pretože, aby si telo pokrylo svoju energetickú potrebu, zintenzívňuje aj pocit hladu. Jedlo je totiž zdrojom energie.

Vedci robili výskum na kozmonautoch a zistili, že tí, u ktorých bol zvýšený príjem soli o šesť až dvanásť gramov, vypili následne menej vody, nie viac.

Následné experimenty na myšiach zistili, že príjem vysokého množstva soli vedie ku katabolickému stavu a rozkladu svalového proteínu, ktorý je pečeňou menený na moč. Vďaka tomu majú obličky šancu opätovne absorbovať vodu, kým je vylučovaný z tela moč.

Strata svaloviny je cenou za to, že sa telo snaží vyhnúť dehydratácii. Alternatívou je jesť toho viac. To je možno dôvod, prečo subjekty prvej štúdie boli pri zvýšenom obsahu soli v jedle hladnejšie.

Tým však negatíva vyššieho príjmu soli nekončia. Zvyšuje sa totiž aj hladina glukokortikoidov, ktoré patria medzi faktory zvyšujúce pravdepodobnosť rozvoja cukrovky, obezity, osteoporózy a srdcovocievnych ochorení.

Zo štúdií vyplýva, že by mali ľudia príjem soli obmedzovať. Najlepším spôsobom je vyhýbať sa spracovaným jedlám a pri varení jedál doma mať pod kontrolou solenie. Chuť môžete vylepšovať namiesto soli aj inými spôsobmi – cesnakom, bylinkami či rôznymi druhmi korenia.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
osem-jedal-ktore-prirodzene-palia-tukyOsem jedál, ktoré prirodzene pália tukychcete-cestoviny-s-minimom-kalorii-skuste-shiratakiChcete cestoviny s minimom kalórií? Skúste Shirataki9-jedal-ktore-su-zdravsie-ked-su-uvarene9 jedál, ktoré sú zdravšie, keď sú uvarenétri-kroky-k-tomu-aby-ste-si-udrzali-svaly-pri-chudnutiTri kroky k tomu, aby ste si udržali svaly pri chudnutímnozstvo-vyhod-pitia-citronovej-vody-pred-spanimMnožstvo výhod pitia citrónovej vody pred spaním
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Magazín úspechu
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist