Nie len oči, mozog či srdce ťažia z omega-3 mastných kyselín, ktoré okrem doplnkov výživy nájdeme v tučných rybách, orechoch, semenách, avokáde či rôznych druhoch olejov (ľanový, repkový, sójový...). Ak ich budete prijímať dostatok, môžete sa tešiť aj na tieto účinky súvisiace so svalmi:
1. PODPORUJÚ PROTEÍNOVÚ SYNTÉZU
Keď cvičíte s činkami, svalové vlákna sa poškodia a telo ich musí zaceliť. Vtedy dochádza k proteínovej syntéze v svalových bunkách, ktorá to umožní. Je najefektívnejšia v mladom veku, kedy s ňou nie sú žiadne problémy. Jej efektivita však vekom klesá, a práve vtedy, v období najmä po štyridsiatke, sa hodia omega-3 mastné kyseliny, ktoré zvyšujú citlivosť buniek na vplyv inzulínu a aminokyselín vedúcich k budovaniu novej svalovej hmoty.
2. POMÁHAJÚ S REGENERÁCIOU SVALOV
Omega-3 mastné kyseliny majú protizápalové účinky. Táto vlastnosť sa zíde po ťažkom tréningu, pretože dôjde k tlmeniu zápalového procesu a tým sa aj zredukuje potenciálna svalová bolesť, ktorá by sa mohla u vás objaviť nasledujúci deň po cvičení. Vedci dokonca zistili, že omega-3 mastné kysliny nie len znižujú bolesť svalov, ale aj ich tuhosť.
3. PODPORUJÚ SILU SVALOV
Vedci zistili, že konzumácie omega-3 mastných kyselín je spojená so silou úchopu. Čím viac ich sledované subjekty prijali, tým bol ich úchop silnejší. Ďalšia štúdia ukázala, že starší ľudia, ktorí užívali omega-3 mastné kyselina a posilňovali, mali väčšiu silu počas tréningu ako tí, ktorí ich neužívali.
4. ZLEPŠUJÚ REAKČNÝ ČAS
Najmä pokiaľ sa venujete nejakému športu, zíde sa vám ďalšia užitočná vlastnosť omega-3 mastných kyslín, ktorou je zlepšenie reakčného času. Vedci to dokázali niekoľkými štúdiami. Predpokladom je, že to súvisí s tým, že omega-3 mastné kyseliny zlepšujú stav membrán, vrátane tých v nervových a svalových bunkách. Rýchlejšie sa tak prenášajú telom signály z mozgu až do svalov.
Čítať ďalší článok:
Zväčšíte si svoje svaly dvojfázovým tréningom Zdieľať na Facebooku