Čo sú to elektrolyty?
Pod označením „elektrolyty“ rozumieme skupinu chemických prvkov a minerálov, do ktorej patria chlorid, sodík, vápnik, horčík a draslík. Elektrolyty sa menia na ióny, ktoré spôsobujú pozitívny alebo negatívny náboj v ľudskom tele. To ovplyvňuje naše bunky, tkanivá, svaly, krvinky, tlak a podobne.Na rozdiel od iných chemikálií alebo minerálov, elektrolyty spracovávajú v ľudskom tele soli, ako sú chlorid a bikarbonát. Ďalším dôležitým faktom je, že kontrolujú hladinu vody v tele, vďaka čomu ho udržiavajú hydratované.
Prečo sú užitočné?
Elektrolyty okrem vyššie spomenutého plnia aj niekoľko ďalších funkcií. Sú dôležitou látkou v krvi, stimulujú činnosť svalov, vrátane srdca, a zapájajú sa do dôležitých funkcií tela, ako je prúdenie krvi, moču a iných telesných tekutín.Ďalším príkladom ich využitia je transport elektrických impulzov v neurónoch a svalových bunkách, kontrola nad chemickou štruktúrou bielkovín, uvoľňovanie hormónov do krvi.
Z pohľadu cvičebného sú dôležité hlavne pre to, že prechádzajú dehydratácii, ktorá môže viesť k svalovým kŕčom alebo oslabovaniu svalov. Nepríjemnosti pri ich nedostatku môže spôsobiť vysoký tlak, bolesti hlavy alebo nadmerný smäd.
Ako si udržať ich hladinu v tele?
Počas a po ťažkých tréningoch hladina našich elektrolytov vďaka poteniu klesne. Dlhé cvičenie zároveň znamená stratu tekutín, takže vzniká riziko dehydratácie. Pri potení prichádzame o telesné tekutiny, draslík a sodík, čo môže obmedziť našu výkonnosť.Rizikom však nie je len dehydratácia, ale aj príliš veľký príjem tekutín, ktorý spôsobí biologické narušenie spracovávania minerálov a solí v tele. Aby sme si udržali vhodnú rovnováhu elektrolytov, musíme nahradiť stratené tekutiny pitím počas cvičenia. Každých 15 minút by ste mali prijať aspoň dva deci vody.
Po cvičení je dobre sa odvážiť a porovnať váhu s tou, ktoré ste mali pred začatím cvičenia. Každý stratený pol kilogram stratenej váhy by ste mali vykompenzovať vypitím zhruba pollitra tekutín po tréningu.
Okrem doplnenia tekutín je pochopiteľne dôležité aj doplnenie samotných elektrolytov. Oboje sa dá skĺbiť pitím športových iontových nápojov. Sodík a draslík však môžete pohodlne získať aj zo stravy – na draslík sú bohaté populárne banány, či kokos a hrozienka. So sodíkom vám najľahšie pomôže kuchynská soľ.
Letný režim, pôvodne z 11.02.2018.
Čítať ďalší článok:
Fit v akomkoľvek veku III. - 40. roky ženy Zdieľať na Facebooku