1. Primajte ich s jedlom - najlepším časom na príjem vitamínov je čas jedenia. Keď ich jete s jedlom, efektívnejšie sa absorbujú vďaka rozbehnutému tráviacemu systému. Pozor však na železo, to sa najlepšie absorbuje ráno nalačno.
2. Dobre ich načasujte - vitamíny B by ste mali prijať ráno, pretože vám dodajú energiu. U zvyšku vitamínov sa tiež odporúča skôr ráno. Pozor však na minerál magnézium, ktorý sa viac hodí večer, pretože telu pomáha ľahšie zaspať.
3. Jedzte tuky s určitým typom vitamínov - v tukoch rozpustné vitamíny (A, D, E a K) sa lepšie absorbujú, ak spolu s nimi jete tučné jedlo, ako je jogurt, mlieko či avokádo.
4. Zvážte probiotiká a tráviace enzýmy - probiotiká i tráviace enzýmy (napr. bromelaín) pomáhajú zefektívňovať absorpciu živín, vrátane vitamínov a minerálov.
5. Pozor na kávu a šťavu z grapefruitu - ranná šálka kávy môže pre obsah kofeínu narušiť absorpciu vitamínov a minerálov. Navyše je diuretikom, takže zvyšuje vylučovanie vodou rozpustných vitamínov močom. Piť by ste nemali ani šťavu z grapefruitu, ktorý bráni absorpcii vitamínov a minerálov.
6. Dajte si pozor na iné lieky - vitamíny a minerály môžu narúšať účinnosť niektorých liekov a platí to aj naopak. Preto je najlepšie overiť si u liekov, ktoré nemôžete užívať spolu s doplnkami výživy.
7. Naučte sa, kedy ich kombinovať - niektoré vitamíny a minerály pracujú efektívnejšie v skupinách. Je lepšie prijať naraz vitamín D, vitamín K a vápnik, alebo železo s vitamínom C.
8. Naučte sa, kedy ich prijať oddelene - minerály ako sú zinok a meď medzi sebou bojujú. To platí aj o železe a zinku. Preto ich treba oddeliť. Predeliť zase treba príjem vodou rozpustných vitamínov, ako je aj vitamín C, ktorých väčšia jednorazová dávka sa nestihne absorbovať celá a zvyšok vymočíme. Lepšie sú dve menšie dávky, napríklad ráno a popoludní.
9. Dajte si analyzovať krv - aby bol príjem vitamínov u vás efektívny, musíte vedieť, koľko ktorého vitamínu potrebujete. Najlepšie vám to povie lekár na základe krvného obrazu. Cenný je najmä pri hladine vitamínu D a železa.
10. Skladujte vitamíny správne - vitamínové suplementy by ste mali skladovať najlepšie na tmavom, suchom mieste, dôkladne uzavreté. Treba ich chrániť pred veľkým teplom. Rybí olej potrebuje chladnejšie prostredie a probiotiká musia byť skladované v chladničke, pretože ide o živé kultúry.
Čítať ďalší článok:
Môže strava pomôcť s bolesťou svalov a kŕčmi? Zdieľať na Facebooku