InstagramFacebookYoutube
Tréning

Angličák (burpees) – efektívny cvik pre kondíciu a chudnutie

14. júla 2016
Angličák (burpees) – efektívny cvik pre kondíciu a chudnutie
Chcete zvýšiť psychickú i fyzickú odolnosť, zapojiť celé telo, popritom schudnúť a nabrať kondíciu jedným cvikom? Že sa to nedá? Predstavujeme vám „angličák“ alebo v angličtine burpee. Ten vaše požiadavky splní a určite sa doňho po čase zamilujete.

A že je to efektívny cvik... O tom svedčí to, že sa pravidelne a frekventovane používa v armáde, pri tréningu zásahových jednotiek, v mnohých odvetviach profesionálneho športu a mnoho ľudí si ho obľúbilo aj pri rekreačnom cvičení.

Najlepšie na tomto cviku je, že zapojuje do akcie celé telo a dá sa ním vybudovať kondička sa relatívne krátky čas. Okrem toho pri ňom nepotrebujete žiadne náčinie a môžete ho robiť skutočne kdekoľvek bez toho, aby ste naň minuli čo i len jeden cent.

Článok pokračuje pod reklamou


Výhody angličákov

1. Spaľujú veľa kalórií - ide o jeden z najefektívnejších cvikov na spaľovanie tukov, pretože je intenzívny a pracuje pri ňom celé telo. Spálite pri ňom až o 50 % viac kalórií ako pri cvičení v miernej intenzite a aj po skončení tréningu má telo zvýšený metabolizmus.

2. Posilňujú celé telo - pri tomto cviku precvičíte všetky svaly – ruky, ramená, hrudník, stehná, brucho a keď pridáte aj zhyby, tak aj chrbát. A ako bonus je fakt, že ide o funkčný cvik s prirodzenými pohybmi, ktorý tak zľahčuje každodenné aktivity.

3. Pomáhajú nabrať kondíciu - tu netreba nič definovať a stačí si položiť len jednu otázku – prečo sú súčasťou tréningov hráčov amerického futbalu či boxerov? Áno, pretože sú skvelé na kondíciu. Tep srdca zvýšia veľmi rýchlo a rýchlo vás dajú aj do formy.

4. Nekomplikujú život - okrem toho, že ide o náročný cvik, inak vám život príliš nekomplikuje – nepotrebujete žiadne náčinie, je zadarmo, dá sa robiť všade a vo viacerých alternatívach. Dá sa zaradiť takmer do každého tréningu a netreba sa sa mu venovať dlho. Nuda pri ňom tiež nehrozí.

Základné prevedenie a alternatívne variácie

„Angličák“ je v podstate dynamická a rýchla kombinácia kľuku a drepu s výskokom. V počiatočnej polohe stojíte vzpriamene a pozeráte sa pred seba. Následne sa dynamicky presuniete do polohy kľuku, dotknete sa oboma rukami podlahy a nohy „vystrelíte“ dozadu. Teraz prišiel čas na kľuk, pričom sa pri návrate hore explozívnym pohybom pokrčíte nohy a dostanete ich pred hrudník tak, aby ste následne z pozície drepu vyskočili čo najvyššie. Lepšie to bude ilustrovať nasledujúce video:Takto vykonávané „burpees“ predstavujú svoju základnú podobu. Od nej sa však odvíja množstvo iných, my si predstavíme tie najrozšírenejšie.

ĽAHŠIE ALTERNATÍVY
Pre začiatočníkov je tu dobrá správa – eliminovaním pár pohybov získate tri ľahšie alternatívy - bez vykonanie kľuku a výskoku, bez vykonanie výskoku a bez vykonanie kľuku. Najľahšia je tá prvá, pričom nasledujúce dve sú ľahšie v závislosti od toho, či má človek problém s kľukmi alebo s kondičkou. Pri výskokoch sa skôr vyčerpáte.

ŤAŽŠIE ALTERNATÍVY
Ak budete potrebovať niečo ťažšie, tiež budete potešení. Namiesto výskoku do výšky môžete skúsiť výskok do diaľky, čo je skutočne náročnejšie. Alebo môžete vyskočiť na debnu. Môžete sa tiež postaviť pred hrazdu a po výskoku urobiť okamžite jeden zhyb. Ak chcete extrém, urobte zhyb na gymnastických kruhoch. Môžete si sťažiť aj kľukovú časť – použite len jednu ruku alebo urobte namiesto jedného kľuku dva. Takisto si cvik sťažíte uchytením jednoručných činiek do oboch rúk.

Cvik môžete vykonávať na zahriatie pred vaším hlavným tréningom v menšom počte sérii po 5-10 opakovaní. Takisto ho môžete zaradiť na konci tréningovej jednotky, zaradiť ho ako súčasť kruhového tréningu alebo si z neho zostaviť samostatný tréning. Nebojte sa driny, prinesie vám veľa!

Letný režim, pôvodne z : 30.5.2013


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist