Či už ste nadšencom behania alebo ešte len začínate, neprikladajte nasledujúcim tvrdeniam veľkú váhu. Mohli by totiž zvýšiť pravdepodobnosť zranení, znížiť vašu výkonnosť alebo nepriniesť vôbec žiaden úžitok:
1. Pred behaním musíte robiť statický strečing
Zahrievanie pred behom je dôležité, ale statický strečing je pred ním zbytočný. Dokonca negatívne vplýva na bežeckú výkonnosť a dokonca zvyšuje aj riziko svalového poranenia. Preto by ste sa mali zahrievať radšej dynamickým strečingom.
2. Je len jedna dobrá technika behania
Mnoho trénerov si myslí, že je iba jedna správna technika behania a tú učia svojich zverencov. Štúdie však ukázali, že bežci behajú menej efektívne, ak sa snažia osvojiť nejaký iný štýl behania. Človek si ten svoj vyvinie v mladosti a jeho rozvíjaním dosiahne viac, ako keď sa neskôr snaží naučiť nejakú inú techniku.
3. Mierna intenzita behania je najlepšia
Väčšina bežcov stále beháva v miernej intenzite. Nedávne štúdie však zistili, že takáto intenzita v kombinácii s dlhším časom behania je pre telo väčšou záťažou ako behanie vo vysokej intenzite. Plus, neprináša také prospešné účinky. Bežcom viac prospeje, keď pätinu tréningu cvičia nad 90 % svojho maximálneho srdcového tepu a zvyšok odbežia pri nízkej intenzite (60-70 % maximálneho srdcového tepu).
4. Nové technológie sú nevyhnutné pre vaše pokroky
Na trhu je nekonečné množstvo bežeckých tenisiek, mnohé prichádzajú s novým technologickým vylepšením pre bežcov a športovcov. Tieto technológie možno brať s rezervou, ale vybrať si vhodnú obuv je pre bežcov kľúčové. A vtedy nerozhodujú technológie, ale pohodlie vašich nôh. Mimo toho však už nepotrebujete kupovať nič špeciálne. Nepotrebujete žiadne náramky, žiadne aplikácie.
5. Musíte vychladnúť ľahkým behom na konci
Ľahký beh na konci neposkytuje žiadne funkčné benefity. Vedci zistili, že kým zahrievanie znižuje svalovú bolesť, vychladnutie ľahkým behom neurobí žiaden rozdiel pri regenerácii v porovnaní s pasívnym ukončením behania. Môžete sa mu pre dobrý pocit venovať, ale ak máte málo času, môžete ho pokojne vyradiť.
Čítať ďalší článok:
Vyhnite sa priberaniu na cestách vďaka týmto tipom Zdieľať na Facebooku