Neexistuje pádny dôvod, aby ste sa nesnažili robiť vylepšenia vo vašej strave. Buďte si však vedomí toho, že aj zdravá výživa môže mať negatívne vedľajšie účinky, o ktorých sa často nehovorí. Ak teda zmeníte svoju stravu, môže vás postretnúť aj toto:
1. Zvýšenie hmotnosti
Mnoho ľudí si to neuvedomuje, ale aj zdravé jedlá majú kalórie. Mnohí ľudia podceňujú ich obsah v ovocných šťavách, konzumujú nadmerné množstva ovocia či orechov. Potom sa však netreba čudovať, že ručička na váhe išla opačným smerom, ako by ste chceli. Treba si dávať pozor aj na to a jesť s mierou.
2. Problémy s veľkou potrebou
Keď zrazu začnete jesť zdravo, pravdepodobne zvýšite príjem ovocia a zeleniny. Ak ich nebudete zaraďovať do stravy postupne, mohol by vám zvýšený príjem vlákniny spôsobiť aj častejšie návštevy záchoda či dokonca občasne kŕče. Ak však nepijete dostatok vody, veľké zvýšenie prímu vlákniny by mohlo viesť aj k zápche. Nie je to však trvalý stav. Telo si na to potrebuje len zvyknúť.
3. Plynatosť
S trávením súvisí aj plynatosť, ktorú spôsobujú najmä druhy listovej zeleniny, ako sú hlávkový šalát, kapusta, karfiol, kel či brokolica. Jesť by ste ich mali, pretože majú zdraviu prospešné látky. Zároveň vás však môžu aj potrápiť, a keď na ne nie ste zvyknutí, môžu vám spôsobiť aj kŕče.
4. Neudržateľná razantnosť
Niektorí ľudia majú o zdravej strave zlú predstavu a často dramaticky obmedzujú príjem niektorých jedál. Táto razantnosť sa však z dlhodobého hľadiska udržať nedá, aj keď vám spočiatku prinesie výsledky. Mnoho ľudí sa dokonca vyhýba sociálnemu kontaktu len aby neboli v pokušení. Iných začne taká diéta nudiť a vzdajú celú svoju snahu. V strave treba mať pestrosť a raz za čas neuškodí ani niečo menej zdravé.
5. Sklamanie
Na začiatku každej snahy je nejaký cieľ, nejaká predstava toho, ako budeme vyzerať vďaka zmenám v životnom štýle. Často však ide o nereálne očakávania, ktoré končia sklamaním. Nemôžete byť však na takéto ciele viazaní a keď vidíte, že nie sú reálne, upravte si ich. Snažte sa robiť malé a trvalé pokroky, nie rýchle a veľké.
Čítať ďalší článok:
Mýty o behaní, na ktoré môžete zabudnúť Zdieľať na Facebooku