Väčšina mužov, ktorí pravidelne cvičia, chce mať okrem veľkého hrudníka aj veľké ruky. Nadšenie a záväzok však na ich vybudovanie nestačia. Často sa pretavia do praktizovania stratégií, ktoré úspech sláviť nebudú. Napríklad do týchto štyroch:
1. Spoliehanie sa na veľmi ťažké váhy
Raz za čas môžete otestovať silu svojich paží, ale nemali by ste váhu na činkách preceňovať. Áno, silnejšie svaly povedú aj k väčším objemom, ale nemá zmysel cvičiť bicepsové zdvihy alebo tricepsové extenzie s dvoma, troma či štyrmi opakovaniami. Bicepsom i tricepsom svedčia opakovania v rozmedzí 8 až 12, po prípade sa dá spodná hranica posunúť ešte na 6.
2. Spoliehanie sa na švihový pohyb
Pri rukách je známym lákadlom využívať pri cvičení silu zotrvačnosti a švihový pohyb. Radšej uspokojíme ego, že zvládneme urobiť viac opakovaní, že ich dokážeme urobiť s ťažšími váhami, ako by sme mali viac venovať pozornosť svalom, ktoré vo väčšej miere ťažia s kontrolovaného pomalšieho pohybu. Technika prevedenia vyhráva. Navyše, takýmto „podvádzaním“ zvyšujete riziko poranenia. Samozrejme, výnimkou je posledné opakovanie, prípadne posledné dva, keď sa drobný švih môže hodiť.
3. Dvíhanie činiek namiesto stimulovania svalov
Tréning rúk nepatrí k tým, u ktorých je motivácia problémom. Je však aj tréningom, u ktorého najčastejšie ignorujeme preciťovanie svalov. Mnoho cvičencov cvičí len preto, aby urobili určitý počet opakovaní. Zameriavajú sa na ich počítanie. Zameriavať by sa však mali na každé jedno opakovanie tak, aby preciťovali natiahnutie svalu i jeho kontrakciu. Tak, aby negatívna fáza prebiehala pomaly a kontrolovane. Takto sa dostatočná stimulácia dosiahne s väčšou mierou istoty.
4. Príliš veľký dôraz na základy
Hovorí sa, že staré osvedčené cviky sú najlepšie. Vo veľkej miere je to pravda, ale keď už ste skúseným cvičencom, lipnutie len na starých základných cvikoch môže byť kontraproduktívne. Tréning rúk si zaslúži pestrosť. Svoj potenciál zmaximalizujete, keď budete skúšať nové cviky a nové alternatívy prevedenia tých starých tak, aby ste neustále dodávali svalom dostatočný stimul.
Čítať ďalší článok:
Aký vplyv má cvičenie na vašu psychiku?