InstagramFacebookYoutube
Výživa

Štyri „zlé“ jedlá, ktoré až také zlé v skutočnosti nie sú

16. októbra 2018
Štyri „zlé“ jedlá, ktoré až také zlé v skutočnosti nie sú
Niektoré jedlá majú zlú reputáciu právom, iné neprávom. Niektoré jedlá môžu byť v určitých prípadoch zlé, ale veľmi ľahko sa dajú využiť tak, aby ste si ich vychutnali a zároveň si neškodili, prípadne ešte aj zdravie posilnili. Prinášame vám štyri také príklady.

1. Čokoláda
Čokoláda prijímaná nesprávne prispieva k priberaniu. Ak máte radi čokoládu a chcete si ju občas vychutnať bez výčitiek, voľte jednoducho vyššiu kvalitu. Čokoľvek s obsahom kakaa vyšším ako 70 percent vám poskytne draslík, horčík, zinok a železo. Ak si dáte kúsok pred alebo po hlavnom jedle, aktivuje hormóny, ktoré vás privedú rýchlejšie k pocitu nasýtenia. V takomto prípade môže pomôcť aj k chudnutiu. Všetko ale s mierou.

2. Pukance
Pukance sú výborným zdrojom polyfenolov a vlákniny. Je tu však háčik. Pukance môžu byť pre vás aj negatívne, ak si vyberiete zlý druh. Mali by ste uprednostňovať podomácky vytvorené pukance z kukurice s minimom oleja, soli a bez akejkoľvek polevy. Kupované pukance a polotovary do mikrovlnky si svoje zlé renomé zaslúžia. Tým by ste sa mali vyhýbať.

Článok pokračuje pod reklamou


3. Med
Med je popularizovaný ako dobrá ingrediencia, ale stále existuje dosť ľudí, ktorí sa mu vyhýbajú najmä pre obsah cukrov či pre obavy z priberania. Ak si ho budete dávať len trošku (čajovú lyžičku), príliš váš cieľ vyzerať štíhlo nenaruší a zároveň vám poskytne flavonoidy, ktoré pomáhajú zlepšovať trávenie, nervovú sústavu i imunitu všeobecne. Najzdravším druhom je med z Manuky.

4. Červené víno
Alkohol je zlý a víno je alkohol. Dlho však zástancovia červeného vína odkazovali na prospešné účinky resveratrolu, ktoré sa začali v posledných rokoch spochybňovať. Nie je isté, či táto zázračná látka skutočne robí pre naše telo dobre, ale nedávne štúdie ukazujú, že by v pohári červeného vína niečo dobré byť mohlo. Ak ho však budete piť s mierou – jeden pohár za večer vám pomôže znížiť riziko kardiovaskulárnych problémov o 30 percent.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist