Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 26. 11. 2018

Aby behanie bolo fascinujúce aj v zime

ikonka
Šport má byť zábava a nie drina. Ak holdujete behu a nechcete sa ho vzdať ani v chladnom období roka, spríjemnite si ho vhodným oblečením, kvalitnou bežeckou obuvou a správnymi zásadami športovania. Beh by nemal vyčerpať organizmus ani v zime.

Kto rád behá, toho nezastaví ani nepriaznivé počasie, no aby bol beh fascinujúci a zdravý aj v zime, nepodceňte výber zimného športového oblečenia. Zimné športové oblečenie vyberajte z kvalitných materiálov, ideálne s reflexnými prvkami. Bundy aj nohavice voľte priedušné no zateplené, s dobrými izolačnými vlastnosťami a so strihom, ktorý neprekáža pri pohybe. Vhodný je nepremokavý, ľahký materiál s hrejivou výplňou, ktorý pri behu nezaťažuje. V extrémne chladnom počasí je možné zvoliť aj vyhrievané rukavice a teplú pokrývku hlavy. Pri behu v zimnom období však športovec potrebuje nielen správne oblečenie, ale aj kvalitné bežecké topánky, napr. značky Salomon. Je dôležité, aby bežecká obuv do mrazivého počasia mala špeciálne odolnú podrážku, s ktorou je možné zdolať aj náročný terén s mäkkým dopadom a aby obuv bola nenasiakavá. Či používate klasickú alebo odľahčenú bežeckú obuv, skvelým tipom sú vložky, ktoré nielen zahrejú, ale zmierňujú aj nárazy pri došľapoch.

Strava plná energie
Športový výkon a radosť z pohybu do veľkej miery ovplyvňuje správna výživa a tekutiny. Z tekutín je vhodná čistá voda, čaje, koktaily a čerstvé ovocné či zeleninové šťavy. Neuškodia ani výlučne prírodné lieky na imunitu, ktoré tiež posilnia organizmus vhodným spôsobom. Čo sa stravy týka, športovec by mal uprednostňovať také potraviny, ktoré podporujú úbytok tukovej hmoty a napomáhajú k prírastku svalovej hmoty. Tento proces sú schopné zabezpečiť potraviny, ktoré sú bohaté na energiu. Medzi ne patria cestoviny, ovsené vločky, vajcia, morčacie prsia, tuniak, losos, brokolica, mrkva, fazuľa, orechy, sladké zemiaky a banány. Tieto potraviny uprednostňujú profesionálni aj amatérski športovci, ktorí dosahujú vynikajúce športové výsledky. No dôležitou zásadou je jedlo konzumovať počas celého dňa pravidelne. Tiež je dobré posilniť organizmus približne dve hodiny pred konkrétnou športovou záťažou a takmer ihneď po záťaži.

Radosť z pohybu
Športovať by sa nemalo s odporom, ale s potešením. Preto sa pri behu vyhnite zbytočnému preťažovaniu tela. Keď behať len začínate, záťaž zvyšujte postupne, ideálne pod odborným vedením. Ak ste aj pokročilí bežci, po športovom výkone si doprajte zaslúžený odpočinok, dostatok tekutín a kvalitnú stravu. Nešportujte, keď ste chorí, keď máte akékoľvek bolesti, teplotu či nádchu. Pred behom absolvujte krátku rozcvičku, ideálny je strečing. Beh prispôsobte svojmu veku a celkovému zdravotnému stavu. V prípade, že užívate akékoľvek lieky, o dĺžke a intenzite športovania sa poraďte so svojim všeobecným alebo športovým lekárom.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist