Chronický nedostatok spánku predstavuje začarovaný kolobeh, keď ani únava z nevyspatia nedokáže spôsobiť, aby ste zaspali rýchlejšie. Najlepšie je sa v tomto prípade obrátiť na odborníkov a urobiť zmeny vo svojom životnom štýle – vyhýbať sa kofeínu a alkoholu, modrému svetlu či prejedaniu pred spaním, udržovať si ideálne prostredie v spálni a podobne.
Pomôcť v tomto boji vám však môžu aj nasledujúce suplementy:
1. Melatonín
Bežne sa využíva pri pásmovej chorobe alebo u ľudí, ktorí pracujú na nočných zmenách. Samozrejme, využíva sa aj na liečbu nespavosti a dokonca je podľa výskumov efektívny pri snahe zvýšiť koncentráciu u ľudí s poruchou sústredenia sa. Najlepšie sa zužitkuje v tekutej forme alebo vo forme tabliet na cmúľanie.
2. Magnézium
Je známe, že horčík má upokojujúci vplyv na nervový systém, a keďže potlačuje aj stresový hormón kortizol, tak pomáha zlepšovať spánok. V kombinácii s vápnikom tiež pomáha k uvoľneniu svalov. Často je aj súčasťou komplexných doplnkov výživy na podporu zaspávania.
3. L-Theanin
Táto látka sa nachádza v zelenom čaji a má upokojujúci vplyv na mozog. K nemu sa krvou dostáva veľmi rýchlo a vplýva na hladinu aminokyselín, vďaka čomu ovplyvňuje serotonín a iné neurotransmiteri, ktorých nedostatok vedie k depresii či poruchám spánku.
4. 5-HTP
5-hydroxytryptophan, v skratke 5-HTP, je známy aj ako antistresová formula. Človeka upokojuje a pomáha mu zaspať vďaka tomu, že stimuluje tvorbu serotonínu. V prvom rade sa využíva na liečbu depresií a iných mentálnych porúch, no účinkuje aj pri liečbe nespavosti.
5. Extrakty z rastlín
Na trhu existujú doplnky výživy, ktoré tvoria extrakty z rôznych rastlín a ktoré sa hodia aj pre deti. Ide napríklad o extrakty valeriány lekárskej, chmeľu, medovky, mučenky, kocúrnika a podobne. Ide o doplnky výživy, ktoré sú bezpečné a nenávykové.
Čítať ďalší článok:
Šťastný nový rok 2019! Využite v ňom príležitosti na zlepšenie svojho života Zdieľať na Facebooku