InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Vedie tlak na krásu zovňajšku k mentálnym poruchám u dievčat?

26. januára 2019
Vedie tlak na krásu zovňajšku k mentálnym poruchám u dievčat?
Spoločenský tlak na vonkajšiu krásu človeka tu bol, ale možno ešte nikdy nebol silnejší. Vďaka sociálnym médiám sú najmä dievčatá tlačené k tomu, aby vyzerali stále lepšie. A keď sa im to nedarí, vedie to k nespokojnosti s vlastným telom.

Hlavným problémom je predstava o tom, že ideálne telo by malo byť chudé. Cieľom množstva mladých dievčat je však dosiahnuť takú štíhlu postavu, ktorá už ani nie je prirodzená. A keď sa im to nedarí, dokážu tlaku zo strany rovesníkov podľahnúť a trpieť.

Tlak na to, aby nejako vyzerali, je najsilnejší v škole alebo medzi kamarátmi. Porovnávanie sa s druhými je zase zintenzívňované sociálnymi sieťami, ktoré umožňujú porovnávať sa v podstate každú minútu každého dňa. Je teda zrejmé, že to nerobí nič dobré ani so psychikou dievčat.

Článok pokračuje pod reklamou


Kendra Backerová z Massachusettskej všeobecnej nemocnice tvrdí, že 40 až 60 percent stredoškoláčok v Spojených štátoch amerických je na diéte a 13 percent je na extrémnej diéte. Takej, ktorá vedie k poruchám v stravovaní.

Zaujímavé je pozrieť sa na japonský výskum ešte z konca 90. rokov minulého storočia, kedy sa vo Fiji, kde bola ešte stále televízia vzácnosťou, zistilo, že dievčatá, ktoré sledovali viac televízie, sa viac zaujímali o svoj zovňajšok a boli náchylnejšie k prísnym diétam, ako tie, ktoré televíziu sledovali málo. Podobný efekt by sa zrejme zistil au u sociálnych sieťach.

Okrem fyzických porúch so stravovaním však vedie nespokojnosť so svojím zovňajškom k mentálnym poruchám, ako sú podráždenosť či dokonca aj depresia. Tiež môže viesť nezdravej posadnutosti cvičením a zmenami v diéte, pri ktorých neúspechoch sa mentálne problémy môžu prehlbovať.

Kedy by mali zakročiť rodičia? Vtedy, ak bude zreteľné, že ich dcéry sú neustále v negatívnej nálade a pritom sa snažia neustále schudnúť. Varovným znakom je aj izolácia, zhoršenie vzťahov či školských výsledkov. Rodičia by si tiež mali všímať mimoriadne zmeny v stravovacích preferenciách, ktoré nekorešpondujú s tým, čo jedávali predtým. Tiež nie je dobré, ak začnú jedlá úplne vynechávať.

Rodičia by sa v takom prípade mali snažiť znížiť tlak na to, ako ich deti vyzerajú. Treba s nimi absolvoval úprimnú konverzáciu, vyjadriť obavy a ponúknuť pomoc. Treba však počítať s odporom a byť otvorení možnosti konzultácie s odborníkmi. V extrémnych prípadoch to totiž nekončí len pri depresiách, ale dokonca ide o jeden z dôvodov samovrážd.

Zdroj: U.S. News


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist