Muži sa vo všeobecnosti koncentrujú na cviky, pri ktorých môžu zdvíhať veľké váhy. Ignorujú pritom často prácu na pružnosti, mobilite a stabilite. A práve preto vás možno neprekvapí, že pre mužov vedia byť výzvou aj cviky, pri ktorých veľké váhy nedvíhajú.
1. Zakopávania jednou nohou na fit lopte
Keď tento cvik cvičíte s oboma nohami, tak je ľahký. S jednou je to poriadna fuška. Muži s tým majú väčší problém, pretože sa len zriedka venujú unilaterálnemu cvičeniu a koncentrujú sa viac na veľké váhy.Pri tomto cviku si môžete pomôcť, ak sa dôkladne naučíte dodržiavať techniku prevedenia. Ak by ste nemali vystretý chrbát, vaše bedrá by prepadli a hamstringy by neboli natoľko aktivované. A práve o tie v tomto cviku ide.
2. Výpady do strán
Vyzerajú jednoducho a ženy ich zvládajú celkom v pohode. Prečo mnohí muži pri ich vyzerajú nemotorne? Pretože sa v živote koncentrujú na pohyby vpred a vzad. A taktiež tento cvik považujú za „ženský“. Vyžaduje si tiež flexibilitu bedier, ktorej škodí dlhé vysedávanie a prílišný dôraz na cvičenie prednej časti stehien.Zlepšiť sa v cviku pomôže využívať masáže bedier, sedacích svalov, štvorhlavých svalov stehenných a hamstringom penovým valcom. Mobilite bedier pomáhajú aj hlboké drepy robené bez dodatočnej záťaže. Pomôžete si, ak raz denne vydržíte v hlbokom drepe 30 sekúnd.
3. Drep na jednej nohe s druhou nohou vystretou
Tým, že sa muži menej koncentrujú na tréning nôh a obmedzujú ho na pár základných cvikov, obmedzujú ch rozvoj do takej miery, že takéto pokročilé cviky zvláda len málokto. Tento konkrétny si vyžaduje silu a stabilitu jednej nohy, pružnosť druhej a zároveň dostatočnú mobilitu členkov a bedier.Zlepšiť sa v tomto cviku môžete len tým, že ho budete cvičiť pravidelne. Najskôr stačí v menšom rozsahu pohybu, kým nebudete zvládať urobiť zhruba 6-8 opakovaní v troch sériách. Potom treba ísť v pozícii drepu hlbšie a hlbšie.
4. Drepy s kettlebellom uchopeným v jednej ruke nad hlavou
Tento cvik je pre mužov náročný, pretože musíte mať ruku plne vystretú nad hlavou a to si vyžaduje dobrú mobilitu a pružnosť v bedrách a ramenách. Tú pritom veľa cvičencov dobrú nemá, pretože sa príliš koncentrujú na cvičenie hrudníka a zanedbávajú strečing.Ideálnym naťahovacím cvikom na odstránenie tohto obmedzenia je chytiť si do rúk naširoko ľahkú tyč, vystrieť ruky pred seba a dvihnúť tyč nad hlavu. Potom pohyb pokračuje tak, že ruky sú za chrbtom až kým sa tyč nedotkne zadku. Taktiež pomôže, ak budete drepy cvičiť v plnom rozsahu pohybu, nie len kým sú stehná rovnobežné s podlahou.
Čítať ďalší článok:
Máte po štyridsiatke? Toto sú suplementy pre vás