Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zdravie 24. 05. 2019

Vďaka akému cvičeniu budete dlhšie mladí?

ikonka
Aký typ cvičenia pomôže vášmu telu zostať dlhšie v mladom stave? Nedávna štúdia nemeckých vedcov hľadala odpoveď na to, či je to vytrvalostné, silové alebo vysoko intenzívne intervalové cvičenie.

Jedným z kľúčových faktorov bunkového zdravia sú teloméry, ktoré chránia náš genetický materiál vo vnútri buniek. Čím sú kratšie, tým viac to začne ovplyvňovať genetický materiál a posielať signál, že bunka starne. Krátko na to začne proces jej úmrtia.

Udržovať teloméry dlhé pomáha enzým nazvaný telomeráza. Čím sme starší, tým je menej aktívna, čo negatívne vplýva na starnutie buniek. Vedci z Lipskej univerzity sa v spolupráci s kolegami z iných inštitúcií snažili zistiť, aký vplyv na to má práve cvičenie.

Tím študoval dĺžku telomér a aktivitu telomerázy u účastníkov, ktorí sa venovali trom druhom cvičenia – už spomínaným vytrvalostnému (behanie, plávanie, cyklistika), silovému (posilňovanie) a vysoko intenzívneho intenzívnemu intervalovému cvičeniu (šprinty striedané s oddychom). Kontrolná skupina nerobila nič.

Na základe polročného štúdia a pravidelného krvného testovania 266 mladých a zdravých jedincov sa zistilo, že najväčšie benefity z hľadiska odďaľovania biologického starnutia mali tí jedinci, ktorí sa venovali vytrvalostnému alebo vysoko intenzívnemu intervalovému tréningu.

Zaujímavé bolo zistenie, že posilňovanie nemalo vplyv na zvýšenie dĺžky telomér a aktivity telomerázy. Naopak, u ostatných dvoch druhov cvičenia sa aktivita telomerázy zvýšila dvoj- až trojnásobne a výrazne sa zvýšila aj dĺžka telomér.

„Naše získané údaje podporujú odporúčania Európskej spoločnosti kardiológie, ktorá tvrdí, že silové cvičenie by malo byť doplnkom k vytrvalostnému cvičeniu a nie jeho náhradou,“ povedal Dr. Christian Werner, zástupca Saarlandskej univerzity v štúdii.

Zdroj: Medical News Today

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist