Nedávna štúdia uverejnená v žurnále Microbiome totiž tvrdí, že ak umožníme slnečnému svetlu prenikať cez okno, dokáže zabiť baktérie, ktoré žijú v prachu.
Výskumníci s Oregonskej univerzity zistili, že v tmavých izbách je v priemere až 12 % baktérií takých, ktoré sú životaschopné a dokážu sa reprodukovať. V izbách vystavených väčšiemu dennému svetlu, je len 6,8 % takýchto baktérií a pokiaľ ide o UV svetlo, ich pomer padá na 6,1 %.
„Ľudia trávia väčšinu svojho času vnútri, kde sú vystavení prachu, ktorý môže obsahovať množstvo rôznych baktérií, vrátane patogénov, z ktorých môžeme ochorieť,“ poznamenal doktor Ashkaan Fahimipour.
Prach v tmavých miestach obsahuje organizmy, ktoré sú spojené s respiračnými ochoreniami. Prach, ktorý je vystavený dennému svetlu, ich prevažne neobsahuje. Zistilo sa tiež, že v takýchto miestach je aj menej živých baktérií z mŕtvej kože človeka, ale aj viac baktérií z vonkajšieho prostredia, ktoré sú na svetlo zvyknuté.
Doktor Fahimipour tvrdí, že ich štúdia podporuje starú ľudovú múdrosť, že denné svetlo má potenciál zabíjať mikróby, ale podotýka, že je potrebné urobiť ešte viac výskumov, aby sa pochopilo, na akom princípe baktérie po vystavení sa slnečnému svetlu umierajú.
Zdroj: Science Daily
Čítať ďalší článok:
Úspech a lepší život: Prehľad článkov, ktoré vám pomôžu rásť (22. týždeň 2019) Zdieľať na Facebooku