InstagramFacebookYoutube
Tréning

Pretrénovanie – vážne alebo preceňované?

01. augusta 2016
Pretrénovanie – vážne alebo preceňované?
Ak už nejakú dobu cvičíte, určite ste sa stretli s pojmom „pretrénovanie“. Mnohí cvičenci sa ho až príliš boja, no niektorí mu vôbec nevenujú pozornosť. Dokonca sa stane, že niektorí ľudia trénujú tie isté partie aj viac dní po sebe, pričom zabúdajú na podstatný faktor úspechu – regeneráciu.

Kým niektorí pretrénovanie podceňujú, sú aj ľudia, ktorí ho značne preceňujú a tvrdia, že už samotných päť tréningov týždenne je veľa, viac ako 12 sérií v rámci jednej tréningovej jednotky je veľa, tréning celého tela vedie k pretrénovaniu a podobne. Existuje veľa názorov, ktoré si v tomto smere protirečia.

Keď sa však pozrieme na existujúce tréningové programy, zistíme, že niekto cvičí celé telo v jednej jednotke, v trojdňovom splite, štvordňovom splite, či v päťdňovom splite, pričom jednu svalovú partiu precvičí raz týždenne. Každý z nich pritom zdá sa funguje. Výsledky dokonca prinášajú aj tréningy z východnej Európy, pri ktorých sa cvičí aj dvakrát denne. Nedopúšťajú sa snáď oni pretrénovania?

Článok pokračuje pod reklamou


Čo je to vlastne v skutočnosti pretrénovanie? Ako zistíme, či nám hrozí alebo nie? Každý človek je iný, ale my sa vám tieto otázky pokúsime zodpovedať tak, aby boli odpovede pre vás, čo najjasnejšie.

Čo je pretrénovanie a ako sa prejavuje?

Pretrénovanie možno definovať ako stav, pri ktorom tréningom prekračujete maximálnu kapacitu vášho tela, po ktorej sa už nedokáže poriadne zotaviť tak, aby bolo pripravené na ďalší tréning. Znamená to v zásade, že trénujete príliš tvrdo bez dostatočného času na oddych.

Jeho vznik môžu podporiť aj nedostatky vo výžive, hlavne nedostatok kalórií, vody, bielkovín a sacharidov, bez ktorých sa svalovina nezotaví tak efektívne. Väčšinou však na to vplýva diéta len v extrémnych prípadoch, v snahe pripraviť sa na súťaž.

Pretrénovanie sa môže prejaviť aj niekoľkými symptómami, pričom najbežnejšími sú: zastavený svalový rast, nedostatok energie na začiatku tréningu, bolestivé svaly z predošlého tréningu, ťažké zaspávanie, zlý spánok, únava počas dňa, pocity úzkosti. Tieto symptómy však nemusia nutne súvisieť len s pretrénovaním.

Ako viem, či som pretrénovaný?

Ak trpíte pretrénovanosťou, budete pociťovať niektorý z vyššie uvedených príznakov. Už len zastavený rast svalov či sily znamená, že treba riešiť formu pretrénovanie a nie snažiť sa zvýšiť počet sérií, počet opakovaní či frekvenciu tréningu.

Čo robiť, ak sa ma pretrénovanie týka?

Ak cítite pretrénovať, najlepšie urobíte, ak si dáte aspoň na týždeň prestávku od cvičenia. Spočiatku, ak vás cvičenie baví a napĺňa, to bude ťažké, no ku koncu sa viac budete tešiť na ďalší cyklus tréningov a pomôže vám to nie len po fyzickej, ale aj psychickej stránke.

Vznik pretrénovania súvisí aj so zamestnaním. Ak robíte manuálne a dlho, môže to ovplyvňovať vaše výkony. Preto sa snažte mať nižšiu frekvenciu tréningu a dopriať si viac odpočinku a dostatok spánku.

Prevenciou pretrénovania je správna voľba tréningov. Pamätajte, že doby, kedy kvantita bola dôležitejšie ako kvalita už sú dávno za nami. Ak urobíte len šesť sérií správnou technikou, je to vždy lepšie ako robiť 12 sérií zlou technikou. Mali by ste si zostaviť tréningový plán tak, aby ste necvičili viac ako 45-60 minúť a dopriali si dostatok oddychu medzi tréningami.

Letný režim, pôvodne z 20.6.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist