Nasledujúcich šesť cvikov by ste sa mohli pokúsiť vo vašom tréningovom ťažení nahradiť:
1. Tlaky na lavičke (benčpres) – takzvaný kráľ cvikov na hornú časť tela je najpreceňovanejším cvikom, pričom často sa vykonáva so zlou technikou alebo s príliš veľkou záťažou. Pre mnohých je tak efektívnejší pri budovaní tricepsov a ramien. Istejšou voľbou pre rozvoj hrudníka sú tlaky s jednoručnými činkami, ktoré umožňujú väčší rozsah pohybu a lepšie precítenie prsných svalov.
2. Drepy s veľkou činkou – drepy sú cestou k masívnym nohám a pre mnohých cvičencov sú ideálne, ale mnoho ľudí si nimi vytvorí najmä veľký zadok s rizikom zranení kolien a dolnej časti chrbta. Z hľadiska rozvoja stehien sú vhodnejšie hacken drepy, pri ktorých lepšie izolujete prednú časť stehien a nezaťažujete ani tak veľmi kríže.
3. Bicepsové zdvihy s veľkou činkou – je to skvelý cvik, ale nie až taký nevyhnutný. Mnoho cvičencov pri ňom príliš zapája na činnosti ramená a mnohí švihový pohyb. Efektívnejšie je preto cvičenie bicepsových zdvihov s veľkou činkou s oporou lakťov, pri ktorých vyradíme z hry ramená i švihy.
4. Francúzske tlaky – extenzie veľkej činky v ľahu sú populárnym cvikom na rozvoj tricepsov, ale mnohým cvičencom neprinášajú želané výsledky a môžu byť náročné na lakte, ak pri nich využívame veľké váhy alebo ich robíme príliš často. Na budovanie hmoty tricepsov sú lepšie tlaky s úzkym úchopom.
5. Armádne tlaky – či už ich robíte v sede alebo v stoji, tieto tlaky zamerané na ramená patria medzi základné vzpieračské cviky. Vyložene pre budovanie svalovej hmoty však nie sú až také potrebné a môžu viesť k zraneniam z preťaženia. Z tohto pohľadu sú lepšie príťahy veľkej činky v brade so širokým úchopom, pri ktorých však treba dbať na techniku prevedenia.
6. Zhyby – jeden z cvikov, ktoré sú excelentné pre budovanie sily, kondície a svalovej hmoty. Niektorí cvičenci nie sú však dostatočne silní alebo sú príliš ťažkí, aby urobili viac ako pár opakovaní v dobrej forme. Pre tých je najlepšou alternatívou sťahovanie hornej kladky, kde si môžu záťaž prispôsobiť všetkým kondičným úrovniam.
Čítať ďalší článok:
Tréning legendy XXXII. – Marcus Ruhl a jeho týždeň Zdieľať na Facebooku