Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 03. 12. 2019

Prečo je také ťažké prestať jesť chipsy?

ikonka
Chipsy sú jedlom, pri ktorom vás omrzí to, že ste si povedali, že si dáte „len jeden“. Existuje však vedecky doložený dôvod, prečo ich neviete prestať jesť, ak sa do nich už raz zahryznete.

Ak si myslíte, že chipsy sú také návykové pre svoju chuť alebo nejakú špeciálnu látku, tak sa mýlite. Vedcom sa podarilo zistiť, že hlavnou príčinou je zvuk, ktorý vydávajú.

Chipsy sú chrumkavé, a preto vydávajú pri každom kontakte s vašimi zubami špecifický zvuk, ktorý u človeka zvyšuje túžbu po ďalšej dávke. Podvedome si ľudia spájajú tento zvuk s čerstvosťou jedla.

Štúdia Massimiliana Zampiniho a Charlesa Spencea zahŕňala 20 subjektov, ktoré mali za úlohu posúdiť čerstvosť 180 chipsov. Všetci pritom mali na ušiach slúchadla a vedci manipulovali s hlasitosťou zvukov chrumknutia.

Výsledkom tohto experimentu bolo, že čím hlasnejší zvuk bol, tým čerstvejší chips účastníkom prišiel. Zároveň bol pre nich lákavejší. A hoci je to podvedomé, ukázalo sa, že zvuk zohráva veľkú úlohu v zvýšení užívania si všetkého, čo jeme.

Netýka sa to len chipsov, ale keď konzumujeme niečo, od čoho očakávame chrumkavosť, tak sme sklamaní, keď to chrumkavé nie je a máme tendenciu prestať to konzumovať bez ohľadu na to, aká je chuť. Ak by to však bolo chrumkavé, prestávali by sme s konzumáciou len veľmi ťažko.

Aj štúdia Nailyay Odabayevovej a Rajiho Srinivasana ukázala niečo podobné. Jej účastníci siahli po väčšom počte chipsov, ak na obale videli nápis: „chrumkavé“. Tiež sa ukázalo, že ľudia zjedli menej chipsov, ak bol zvuk chrumkania odfiltrovaný slúchadlami.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist