Keďže cvičenie významne ovplyvňuje aj váš spánkový rytmus, ktorý je okrem iného dôležitý pre regeneráciu a vaše napredovanie pri budovaní sily, svalov či chudnutí, tak by ste nemali cvičiť intenzívne tri a menej hodín pred spaním.
„Keď sa začnete hýbať, vaše srdci bije rýchlejšie, aby napumpovalo viac krvi do vašich svalov. To zvyšuje celkové prúdenie krvi, vrátane toho smerujúceho do mozgu – a väčšie prúdenie krvi do mozgu zvyšuje energiu a pozornosť,“ tvrdí pre magazín Health dietologička a osobná trénerka Gabbi Berkowová.
Ak teda budete cvičiť príliš neskoro, nebudete môcť ľahko zaspať. Napomáhajú k tomu aj hormóny, ktoré sa vylučujú pri tréningu, vrátane adrenalínu a norepinefrínu. Tie tiež zvyšujú tep srdca, energiu a činnosť metabolizmu. To je nápomocné pri cvičení, ale škodí pri zaspávaní.
Vaše telo po docvičení bude potrebovať pár hodín na to, aby prirodzene vychladlo a aby sa späť dostali pod kontrolou hormóny. Táto dĺžka je rozdielna u každej osoby.
Najlepší čas na cvičenie je ten, ktorý dokážete dodržiavať pravidelne a dlhodobo. Ak vás však okolnosti nútia cvičiť až o ôsmej hodine večer a plánujete ísť späť do troch hodín, potom nemusíte prísť o všetku nádej.
„Čím intenzívnejšie cvičenie bude, tým ťažšie sa vám po ňom bude zaspávať,“ povedala Berkowová. „Cvičenie vám však môže aj pomôcť so zaspávaním. Relaxačné cvičenia, ako sú pomalá joga a strečing, sa môžu robiť aj pred spaním. Upokojujú telo a nervový systém.“
A ak si chcete znížiť potenciálne riziká neskorého intenzívnejšieho tréningu, potom sa musíte snažiť telo rýchlejšie vrátiť do normálu. To dosiahnete strečingom po docvičení, teplou sprchou a dobre vyskladanou večerou, ktorá bude zahŕňať bielkoviny, komplexné sacharidy a zeleninu. Tiež treba znížiť svoje vystavenie sa modrému svetlu z počítača, mobilu, tabletu či televízie aspoň hodinu pred odchodom do postele.
Čítať ďalší článok:
Tri faktory, ktoré vám pomôžu k úspechu pri budovaní tela Zdieľať na Facebooku