Bonnie Taub-Dixová, autorka knihy Read It Before You Eat It, tvrdí, že táto voľba závisí od toho, ako sa cítite. „Niektorí ľudia pred tréningom jesť nedokážu. Cítia nevoľnosť a necítia sa na tréningu tak skvelo, no sú aj ľudia, ktorí niečo zjesť potrebujú, pretože sa inak cítia byť slabí,“ povedala pre magazín Prevention.
Všeobecným pravidlom tak je, že sa musíte sami seba opýtať, či sa budete cítiť lepšie vtedy, ak niečo pred tréningom zjete, alebo vtedy, ak budete jesť až po tréningu. Ak by ste chceli jesť pred tréningom, malo by to byť 30 – 120 minút pred jeho začiatkom.
Frances Largeman-Rothová, ktorá napísala knihu Eating in Color, zase odporúča jesť najskôr hodinu pred začatím tréningu, aby vám ho nenarúšalo trávenie. „Ak ste však v časovej tiesni alebo potrebujete už vyraziť, odporúčam vám pre rýchlu energiu jeden banán alebo malú energetickú tyčinku,“ poznamenala.
Obe odborníčky sa zhodli v tom, že vhodné doplnenie energie pred tréningom vám pomôže vyťažiť z cvičenia maximum a podporí športovú výkonnosť. Najlepšie to pritom dokáže menšie zdravé jedlo, v ktorom sa kombinujú proteíny so sacharidmi.
Ďalšia otázka je, či by mal váš tréning rozhodnúť o tom, čo by ste pred cvičením mali jesť.
Podľa Taub-Dixovej by to pri voľbe rozhodujúci faktor byť nemal. Či zjete grécky jogurt pred pilatesom alebo pred vysoko intenzívnych intervalový tréningom, nebude mať pozitívnejší ani negatívnejší efekt na vaše cvičenie. Rozdiel by však predsa len mohol byť, ak ide o veľkosť porcie. Opäť v tom však zohráva úlohu osobná preferencia.
„Keď robím niečo s nízkym dopadom na kĺby, ako je joga, lepšie sa hýbem, keď toho predtým veľa nezjem, ale ako som povedala, to, čo by ste mali jesť, závisí z väčšej miery na tom, ako sa cíti vaše telo,“ skonštatovala expertka, ktorá tvrdí, že najlepšiu odpoveď vám dá séria pokusov a omylov.
Ak neviete, aké jedlo by ste mali konzumovať, odporúčaním je niečo ľahko stráviteľné, ako banán či celozrnný toast s plátkom syra alebo arašidovým maslom, prípadne šálka gréckeho jogurtu s trochou orechov. Niekomu zase vyhovuje smoothie nápoj s vysokým obsahom bielkovín. Zabúdať netreba ani na dostatočný príjem tekutín, aby počas tréningu nedošlo k dehydratácii.
zdroj: Prevention
Čítať ďalší článok:
Zaostáva vám zadná časť ramien? Toto sú 4 príčiny Zdieľať na Facebooku