Je známe, že po tréningu potrebujeme bielkoviny doplniť čo najrýchlejšie, a preto sa v tom čase volia rýchlovstrebateľné proteíny. Najvyužívanejším druhom je srvátkový proteín. V noci však chceme dosiahnuť niečo iné.
Ak chceme maximalizovať rast svalov a ich regeneráciu po tréningu počas noci, musíme im dopriať bielkoviny čo najdlhšie, keďže počas spánku neprijímame potravu niekoľko hodín. K tomu sa hodia proteíny, ktoré sa vstrebávajú pomaly. Ideálnou formou je kazeín.
Jeho dôležitosť už potvrdili aj vedci. Výskumníci z Holandska poukázali na dôležitosť dennej suplementácie proteínmi, pričom poznamenali, že zohráva kľúčovú úlohu aj pred spaním. Zistili, že proteínovú syntéza počas spánku na nízkej úrovni, a to aj vtedy, ak trénujete večer a po skončení cvičenia prijmete srvátkový proteín.
Ak však športovec prijal 40 gramov kazeínu pred spaním, tak sa u neho proteínová syntéza počas spánku zvýšila o zhruba 22 percent oproti jedincovi, ktorý prijímal placebo. V noci tak malo telo viac aminokyselín na budovanie svalovej hmoty a regeneráciu.
A aj preto sa odporúča prijímať kazeínový proteín pred spaním v dávke minimálne 40 gramov, a to v tréningové i netréningové dni. Pozitívom je, že to nevyhnutne nemusí byť prostredníctvom doplnku výživy. Populárnou alternatívou medzi potravinami je nízkotučný tvaroh.
Čo je to kazeín?
Kazeín sa nachádza asi v 70 až 80 % mliečnej bielkoviny (zvyšok tvoria srvátka, laktóza a minerály) a je zodpovedný za to, že mlieko je biele. Kazeín ako technicky mliečny proteín obsahuje biologicky aktívne peptidy, dôležité živiny a vitamíny. Vo veľkom sú v ňom zastúpene vápnik a fosfor. Najkvalitnejšie spracovaný kazeín nájdeme v micelárnej forme. Vstrebáva sa až sedem hodín, efektívne zásobuje telo živinami a vytvára pocit sýtosti.
Čítať ďalší článok:
Je dobré jesť každý deň to isté? Zdieľať na Facebooku