InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Zdriemli ste si a cítite sa ospalo? Tieto tipy vám pomôžu tomu zabrániť

24. januára 2020
Zdriemli ste si a cítite sa ospalo? Tieto tipy vám pomôžu tomu zabrániť
Hovorí sa, že zdriemnutie si je skvelý spôsob, ako si v priebehu dňa dobiť baterky. Mnohým ľuďom sa však stáva, že si idú na hodinku zdriemnuť a následne sa prebudia dezorientovaní a unavenejší, ako predtým. Prečo je tomu tak?

Odpoveď je jednoduchá – títo ľudia si zdriemli nesprávnym spôsobom. Veľký rozdiel v tom, ako sa budete po takomto minispánku cítiť, zohráva spôsob, akým k nemu pristupujete. U väčšinu ľudí je problém v tom, že spávajú dlhšie alebo neskoršie, ako by mali.

Vtedy totiž dochádza k tomu, že mozog chce pokračovať v spaní a dokončiť celý spánkový cyklus. Intenzita únavy sa potom prejaví v závislostí od toho, koľko bežného spánku ste v predošlých dňoch zanedbávali.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako si teda zdriemnuť, aby sme sa cítili nabití novou energiou?

1. Dĺžku obmedzte na 20-30 minút
Nemali by ste driemať viac ako polhodinu, pričom mnoho expertov odporúča zdriemnuť si len na 20 minút, pri ktorých nebudete zvyšovať šancu následnej ospalosti. Čím kratšie totiž budete driemať, tým menšia je pravdepodobnosť, že vstúpite do fázy hlbokého spánku.

2. Zdriemnite si skôr popoludní
Únava cez deň sa bežne prejavuje v strede popoludnia a práve vtedy je aj ideálny čas na to, aby ste si zdriemli. Ak si pôjdete zdriemnuť podvečer, ohrozujete tým svoj nočný spánok. V niektorých krajinách je bežné si oddýchnuť hodinu po obede. A to je aj odporúčaný čas – medzi prvou až tretou hodinou popoludní.

3. Opýtajte sa sami seba, či si zdriemnuť skutočne potrebujete
Ak zatvoríte oči a máte problém zaspať, tak si zdriemnuť ani nepotrebujete. Ak ste za celých 20 minút nezaspali, zdriemnuť ste si skutočne nepotrebovali. Ak ste vyskúšali všetky tipy a aj tak ste po zdriemnutí ospalí, možno to nie je pre vás a nepotrebujete to. Niektorým ľuďom to jednoducho nesadne.

A na záver ešte jedna rada – neočakávajte, že vám zdriemnutie si vynahradí to, že v noci nespávate dostatočne dlho. Práve naopak, môže vám to kvalitu následného spánku ešte zhoršiť, pretože ak budete driemať dlhšie alebo neskoršie, mohli by ste mať problém s večerným zaspávaním.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist