Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Tréning 09. 03. 2020

Mali by ste sa kardiu venovať na prázdny žalúdok?

ikonka
Je obdobie, počas ktorého sa veľa ľudí snaží zbaviť nadbytočných kíl a jednou z populárnych ciest je aj zvýšená frekvencia kardiovaskulárnych tréningov, pri ktorých sa snažíme spáliť čo najviac kalórií. Niektorí veria, že je lepšie, ak sa robia nalačno. Je tomu skutočne tak?

Mnoho ľudí trénuje ráno z dvoch dôvodov – rýchlejšie si odbavia svoju cvičebnú povinnosť a môžu cvičiť na prázdny žalúdok. Veria, že si tým zvýšia potenciál pálenia tukov. Je to však dobrá a bezpečná cesta? Skúsme si najskôr popísať jednotlivé plusy a mínusy takéhoto prístupu.

Plusy kardiovaskulárneho tréningu nalačno

Ak budete cvičiť v nižšej až miernej intenzite, potom by ste mohli nalačno spáliť skutočne viac tuku – jedna štúdia dokonca ukázala, že až o 20 %. A to je dosť. Dôvodom je, že si energiu telo nečerpá z jedla, ale z tukových zásob. Spočiatku sa môže novicom zdať ťažké behávať 30 minút nalačno, ale telo sa tomu prispôsobí a chudnutie bude o trochu efektívnejšie. Tiež je praktickejšie, pretože ak jete raňajky, musíte na svoj ranný beh čakať aspoň pol hodinu. Takto môžete ten čas využiť na tréning a potom sa najesť až po ňom.

Aké sú mínusy?

Problémom tohto prístupu je, že telo nemusí čerpať energiu len z tukových zásob. Môže si ju brať aj zo svalov, ktorých objem sa tak môže postupne zmenšovať. Väčšinou však takáto aktivita trvá aspoň hodinu alebo je príliš intenzívna. Čím je tréning menej intenzívnejší, tým pravdepodobnejšie bude, že si namiesto svalov telo vyberie tuky. Pre mnohých však menej intenzívny tréning nemusí byť ideálny, ak si chcú budovať okrem krajšieho, aj funkčnejšie telo. Intenzívne kardio nalačno má pritom aj iný negatívne efekt – znižuje vašu hladinu energie, cítite sa unavení a nekoncentrovaní. Nalačno tiež nemusí byť tréning tak intenzívny, ako by ste chceli, ak chcete klásť prioritu budovaniu kondície.

Na rad prichádza verdikt...

Na základe plusov a mínusov teraz môžeme odpovedať na otázku, či kardio na prázdny žalúdok stojí za to. A odpoveď je nejednoznačná – skutočne záleží len na osobných preferenciách. Pre väčšinu ľudí to nemusí byť najlepšia alternatíva, ale ak vám to vyhovuje, tak prečo nie? Hlavné je, aby ste sa tomu cvičeniu vôbec venovali.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist