InstagramFacebookYoutube
Tréning

Čo je CrossFit tréning?

10. júla 2017
Čo je CrossFit tréning?
Už sa v posilňovni nudíte? Ste unavení z rovnakých tréningových plánov? Nemáte výsledky, po ktorých túžite? Ak ste odpovedali pozitívne na aspoň dve z týchto otázok, možno prišiel čas, aby ste skúsili niečo nové. Čo takto CrossFit tréning?

O čo ide? CrossFit je rýchlo rozrastajúci sa tréningový trend, ktorý v sebe spája silové a kondičné cvičenie. Ide o náročné cvičenie, pri ktorom sa stretnete s prvkami silového, aeróbneho a gymnastického tréningu.

Jeho cieľom je rozvíjať funkčnú silu a dostať telo do maximálnych úrovni celkovej kondícia, vďaka čomu budete zdraví, silní a vo forme. Posilní vás aj po mentálnej stránke, a tak v živote budete prechádzať cez prekážky s menšími problémami. Preto sa využíva aj vo výcviku policajtov, požiarnikov či vojakov.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako vznikol CrossFit?

Hoci na popularite nabral až v 21. storočí, počiatky tohto tréningu siahajú ešte do minulého storočia, kedy bývalý gymnasta Greg Glassman skombinoval gymnastické prvky, cviky s odporom a aeróbne cviky, aby pre športovca zaistil všestranný rozvoj. Stalo sa tak v roku 1970.

Glassman začal svoj program vylaďovať vo svojej garáži v Kalifornii a práve v nej začal vykonávať aj prvé tréningy s verejnosťou. Časom sa zaviedlo do škôl v Spojených štátoch amerických, ktorých územie opustilo v 90. rokoch. Na popularite však získavalo až po roku 2001, kedy bola vytvorená internetová stránka CrossFit.com. Od roku 2007 sa dokonca pravidelne koná súťaž „CrossFit Games“ o zaujímavé finančné ceny.

Skladba CrossFit tréningu

Do tréningu sú zaraďované cviky z troch kategórií: cvičenia so závažím (napr. drepy, mŕtve ťahy, nadhod, trh, tlaky na ramená), gymnastické cvičenia (napr. kľuky, kľuky na bradlách, zhyby, výskoky na lavičku) a opakujúce sa pohyby aeróbneho charakteru (napr. beh, skákanie cez švihadlo, veslovanie na trenažéri).

Pri CrossFite sa využívajú tri základné druhy tréningových rozpisov:
  1. Singlet (jeden cvik) – vykonáva sa niekoľko sérii jedného z cvikov
  2. Kombinácia dvoch cvikov – skladajú sa z dvoch cvikov z rozdielnych kategórií (napr. skákanie cez švihadlo, kľuky)
  3. Kombinácia troch cvikov – zvyčajne obsahujú po jednom cviku z vyššie uvedených kategórií (napr. beh, tlaky, zhyby)

Tréning daného rozpisu má daný počet sérií, resp. počtu opakovaní a jeho cieľom je, odcvičiť ich za čo najkratší možný čas. Napríklad pri vyššie uvedenej trojkombinácii človek najskôr zabehne čo najrýchlejšie 500-metrovú vzdialenosť, potom urobí 20 opakovaní tlakov a nakoniec absolvuje 10 zhybov. Pauzy nie sú plánované a ponechávate si ich na čas, kedy už nevládzete. Po nich opäť pracujete naplno, až kým nedocvičíte svoj rozpis.

Výhody a nevýhody

CrossFit so sebou prináša veľa výhod a pokroky sľubuje v desiatich oblastiach: respiračnej a aeróbnej odolnosti, všeobecnej vytrvalosti, sile, koordinácii, pružnosti, sile, rýchlosti, výbušnosti, balansu a presnosti.

Jeho výhodami je tak v prvom rade lepšia kondícia. Spolu s ňou však prináša aj lepšie zdravie a spáli toľko kalórii, že v ňom nájdete veľmi efektívny spôsob, ako páliť tuky. Takisto pri ňom ľudia zaznamenávajú aj rast svalovej hmoty.

Hoci ide o čoraz populárnejšiu tréningovú metódu, nájdete sa pri nej aj veľa odporcov. Tí kritizujú predovšetkým jeho náročnosť a nebezpečnosť, ktoré by ohli viesť k zraneniu. Pre začiatočníkov sa skutočne jedná o náročný tréning, do ktorého by sa nemali púšťať bez predošlých skúsenosti s cvičením.

Letný režim, pôvodne z : 8.7.2013


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist