Okrem toho, že budú chutnejšie, tieto druhy zeleniny vám po uvarení dodajú viac živín:
1. Mrkva – najznámejšia voľba na začiatok. Je dobré známe, že varenie zvyšuje úroveň beta-karoténu v mrkve. Ten sa v tele mení na vitamín A, ktorý je dôležitý pre rast kostí, zrak a imunitný systém. Tiež sa varením zvyšuje jej obsah antioxidantov.
2. Špenát – príprava špenátu na pare znižuje jeho obsah kyseliny šťavelovej, ktorá bráni telu efektívne vstrebávať železo a vápnik až o 53 percent. Pri tejto príprave si udrží aj folát, čo je dôležitý vitamín zo skupiny B. Tiež sa zvýši obsah vápnia, horčíka a železa.
3. Rajčiny – pri varení prídu o veľa vitamínu C, ale zase majú viac lykopénu, ktorý je jedným z najsilnejších antioxidantov a ktorý je spojený so znížením rizika kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny.
4. Špargľa – obsahuje vitamíny A, C a E, ktoré znižujú riziko rakoviny. Po varení sa pritom ich antioxidačná schopnosť zvýši o 16 až 25 percent. Ďalšia látka, ktorá sa varením posilní a ktorá bojuje proti rakovine, je kyselina fenolová.
5. Zemiaky – je vzácne vidieť niekoho, ako konzumuje surové zemiaky. Ak však potrebujete ďalší dôvod, aby ste ich varili, tak vedzte, že varením sa z nich odstraňuje toxický solanín, škrob a tiež látky, ktoré bránia telu vstrebať cenné vitamíny a minerály.
6. Baklažán – ak si ho pripravíte na pare, zvýši sa hladina kyseliny žltčovej, ktorá umožní pečeni ľahšie rozkladať cholesterol a redukovať jeho množstvo v krvi. Grilovaním sa zase zvyšuje množstvo kyseliny chlorogénnej, ktorá spomaľuje uvoľňovanie glukózy do krvi, čím znižuje riziko cukrovky a vysokého krvného tlaku. Surový baklažán obsahuje, podobne ako zemiaky, solanín.
7. Zelená fazuľka – na pare pripravená fazuľka má väčšie účinky na znižovanie zlého cholesterolu ako surová. Viac antioxidantov z nej získate, keď si ju upečiete alebo ugrilujete.
8. Zeler – ak ho uvaríte v tlakovom hrnci alebo upečiete v trúbe, získate z neho viac antioxidantov. Keď sa však varí bežne, o časť antioxidantov príde.
9. Kel – keď sa uvaria, vyprodukuje sa v nich indol, čo je látka, ktorá bojuje proti rakovine. Varenie tiež predchádza potenciálnym problémom s trávením, ktoré spôsobujú niektoré cukri v surovom stave.
10. Zimná kapusta – surová obsahuje isotiokyanát, ktorý bráni telu absorbovať iodín. Ten je zase potrebný pre štítnu žľazu. Pre minimálnu stratu antioxidantov sa odporúča pripravovať na pare.
Čítať ďalší článok:
Chcete trénovať nalačno? Toto by ste mali vedieť Zdieľať na Facebooku