Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 14. 04. 2020

Druhy zeleniny, ktoré sú zdravšie, keď sa uvaria

ikonka
Určite viete, že zelenina je pre vaše telo prospešná. Možno aj viete, že niektoré druhy zeleniny sú zdravšie, keď sa uvaria. Je to preto, lebo živiny z nich sa po uvarení ľahšie vstrebajú alebo sa tie škodlivé obmedzujú. O ktoré druhy zeleniny ide?

Okrem toho, že budú chutnejšie, tieto druhy zeleniny vám po uvarení dodajú viac živín:

1. Mrkva – najznámejšia voľba na začiatok. Je dobré známe, že varenie zvyšuje úroveň beta-karoténu v mrkve. Ten sa v tele mení na vitamín A, ktorý je dôležitý pre rast kostí, zrak a imunitný systém. Tiež sa varením zvyšuje jej obsah antioxidantov.

2. Špenát – príprava špenátu na pare znižuje jeho obsah kyseliny šťavelovej, ktorá bráni telu efektívne vstrebávať železo a vápnik až o 53 percent. Pri tejto príprave si udrží aj folát, čo je dôležitý vitamín zo skupiny B. Tiež sa zvýši obsah vápnia, horčíka a železa.

3. Rajčiny – pri varení prídu o veľa vitamínu C, ale zase majú viac lykopénu, ktorý je jedným z najsilnejších antioxidantov a ktorý je spojený so znížením rizika kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny.

4. Špargľa – obsahuje vitamíny A, C a E, ktoré znižujú riziko rakoviny. Po varení sa pritom ich antioxidačná schopnosť zvýši o 16 až 25 percent. Ďalšia látka, ktorá sa varením posilní a ktorá bojuje proti rakovine, je kyselina fenolová.

5. Zemiaky – je vzácne vidieť niekoho, ako konzumuje surové zemiaky. Ak však potrebujete ďalší dôvod, aby ste ich varili, tak vedzte, že varením sa z nich odstraňuje toxický solanín, škrob a tiež látky, ktoré bránia telu vstrebať cenné vitamíny a minerály.

6. Baklažán – ak si ho pripravíte na pare, zvýši sa hladina kyseliny žltčovej, ktorá umožní pečeni ľahšie rozkladať cholesterol a redukovať jeho množstvo v krvi. Grilovaním sa zase zvyšuje množstvo kyseliny chlorogénnej, ktorá spomaľuje uvoľňovanie glukózy do krvi, čím znižuje riziko cukrovky a vysokého krvného tlaku. Surový baklažán obsahuje, podobne ako zemiaky, solanín.

7. Zelená fazuľka – na pare pripravená fazuľka má väčšie účinky na znižovanie zlého cholesterolu ako surová. Viac antioxidantov z nej získate, keď si ju upečiete alebo ugrilujete.

8. Zeler – ak ho uvaríte v tlakovom hrnci alebo upečiete v trúbe, získate z neho viac antioxidantov. Keď sa však varí bežne, o časť antioxidantov príde.

9. Kel – keď sa uvaria, vyprodukuje sa v nich indol, čo je látka, ktorá bojuje proti rakovine. Varenie tiež predchádza potenciálnym problémom s trávením, ktoré spôsobujú niektoré cukri v surovom stave.

10. Zimná kapusta – surová obsahuje isotiokyanát, ktorý bráni telu absorbovať iodín. Ten je zase potrebný pre štítnu žľazu. Pre minimálnu stratu antioxidantov sa odporúča pripravovať na pare.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist