Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 12. 05. 2020

11 stratégií, ktoré vás dovedú k zdravšej strave a chudšej postave

ikonka
Ak sa staráte o svoje telo pravidelným tréningom, je dôležité starať sa oň aj po výživovej stránke. Tá je najmä z hľadiska zdravia ešte dôležitejšia. V tomto článku sa vám pokúsime dať dokopy všetky stratégie, ktoré vám pomôžu dostať stravu pod kontrolu.

Týchto 11 kľúčových stratégií vám pomôže k čistejšej strave, ktorá bude zase viesť k lepšiemu zdraviu a ktorá podporí aj transformáciu vášho tela:

1. Poznajte svoje kalórie – naučte sa, koľko kalórií majú jednotlivé jedlá a vypočítajte si, koľko kalórií potrebujete prijať, aby ste došli k svojmu cieľu. Ak chcete budovať svaly, musíte zľahka kalorický príjem zvýšiť, ak chcete chudnúť, musíte ho znížiť. Ak sa chcete udržiavať, tak prijímajte rovnaké množstvo kalórií, ako spálite telom.

2. Obmedzte spracované jedlá – veľkým nepriateľom zdravej stravy sú spracované potraviny, ako sladené nápoje, cereálie, biele pečivo, mäso nízkej kvality, sladkosti, slané pokušenia, potraviny plné umelých látok.

3. Zvýšte kvalitu jedál – keď budete prijímať kvalitné jedlá, budete zdravší a budete sa lepšie cítiť, pretože budete mať viac energie. Taktiež nebudete neustále hladní. Prijímajte najmä veľa zeleniny, ktorá vám prinesie vlákninu, minerály a vitamíny. Pravidelne jedzte aj ovocie, s ktorým to však pre obsah cukrov a kalórií nepreháňajte.

4. Podporujte svoj tréning – ak pravidelne cvičíte, správne sa najedzte pred tréningom a jeho účinnosť i zotavovanie podporte vhodným potréningovým jedlom. Obe by mali obsahovať bielkoviny a kvalitné sacharidy. Pred spaním by ste mali zjesť bielkoviny, ktoré sa trávia pomaly. Veľmi užitočný je v tomto smere proteínový doplnok výživy, ktorý je užitočný bez ohľadu na vaše fitness ciele.

5. Zbavte sa cukru – cukor považujte za svojho najväčšieho nepriateľa. Obsahuje veľa kalórií, nemá žiadne benefity pre zdravie, ktoré dokonca ohrozuje. Je ako droga a podporuje apetít. Tiež môže za výkyvy vašej energie. Jedinú cenu pre vás má, ak máte za sebou intenzívny tréning. Vtedy stimuluje regeneráciu svalov.

6. Nebojte sa tukov – so zdravými tukmi by ste sa mali skamarátiť, pretože podporujú zdravie vášho srdca a mozgu. Taktiež znižujú chuť do jedla a na dlhšie vás zasýtia. Prospievajú aj pokožke.

7. Varte si vlastné jedlá – takto budete mať pod kontrolou kvalitu ingrediencií, taktiež obsah masla, soli či cukru v jedlách.

8. Pite rozumnejšie – dôležité je piť dostatok tekutín, ale vyhýbať sa ochuteným nápojom. Taktiež džúsom, ktoré sú plné cukrov. Ovocie si môžete doma vyšťaviť. Obmedzte aj príjem alkoholu, ktorý neprospeje vašej váhe ani vášmu zdraviu. S mierou si môžete dopriať najmä kvalitné červené víno, ktoré obsahuje resveratrol. Táto látka pomáha znižovať riziko cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení.

9. Pite kávu alebo zelený čaj – oba tieto nápoje obsahujú kofeín, ktorý vám dodá energiu, podporí vašu výkonnosť, spaľovanie tukov, koncentráciu. Ideálne je piť tieto nápoje nesladené cukrom, ak ich potrebujete osladiť, využite steviu. Viac kofeínu obsahuje káva. Do nej si nepridávajte smotanu a obmedzte ju na 2-3 šálky denne. Zelený čas tak obmedzovať nemusíte. Ten má aj protizápalové vlastnosti.

10. Zvážte doplnky výživy – suplementy nie sú nevyhnutnosťou, ale môžu pomôcť, keď vám nejaká látka chýba. Zvážte najmä multivitamín, proteín, rybí olej či probiotiká. Ak trénujete, hodiť sa môže aj kreatín či aminokyseliny.

11. Nejedzte stopercentne čisto – zdravá strava je dôležité, ale všetkého veľa škodí. Nepreháňajte to so striktnosťou. Snažte sa jesť zdravo asi 85 % času, aby to bolo pre vás udržateľné dlhodobo. Občasná maškrta vám pomôže mentálne a zdraviu zase toľko neuškodí. Snažte sa nájsť ten správny balans.

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist