Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 22. 05. 2020

Sú mrazené druhy ovocia a zeleniny zdravé?

ikonka
Ovocie a zelenina sú plné vitamínov, minerálov, antioxidantov a vlákniny, vďaka ktorým sú cennými súčasťami zdravej výživy. Možno vám však už napadlo, či nestratia na svojej hodnote a či sú zdravé, ak ich kupujete mrazené.

Vďaka spomenutým živinám sú ovocie a zelenina schopné redukovať krvný tlak a predchádzať problém s tráviacim a srdcovocievnym zdravím. Takisto tu však existuje, hoci len malá, šanca, že z čerstvých druhov ochoriete.

Kým sa k vám ovocie a zelenina dostanú, prejdú plody dlhou cestou od zberu, skladovania až po prepravu, a preto sa na ne môžu zachytiť rôzne kontaminanty. Preto je dobré si ich pred konzumáciou dôkladne očistiť. Istotou je varenie.

V tomto smere čerstvé ovocie či zelenina za tými mrazenými alternatívami zaostávajú. Mrazené druhy sú totiž po zbere vystavené menšiemu počtu zdrojov kontaminácie a pred bezkontaktným procesom mrazenia sú dôkladne umyté.

Ich ďalším plusom je, že po zamrazení sa okamžite balia a v tomto procese tiež nedochádza ku styku s rizikovým prostredím. A balenie zaistí, že hotový produkt mu už nebude vystavený ani pri preprave a ani priamo v obchode.

Je známe, že väčšina druhov zeleniny stráca pri varení časť svojich živín, napríklad aj vitamínu C, ale pri procese mrazenia sa strata živín minimalizuje a dá sa povedať, že sú z tohto hľadiska rovnocenné s čerstvými druhmi.

Mrazené druhy ovocia a zeleniny sú teda zdravé, sú výživné a dokonca bezpečnejšie. Ich výhodou je aj to, že ich môžete mať v mrazničke a nepokazia sa vám tak rýchlo. Budete ich mať teda k dispozícii vtedy, keď ich budete potrebovať.

Či uprednostniť mrazené alebo čerstvé druhy, to si nakoniec musíte rozhodnúť najmä na základe toho, ako sa budú pripravovať. Treba pamätať na to, že mrazené druhy budú mať po rozmrazení v sebe viac vody, a preto nebudú ideálne napríklad do šalátov alebo na restovanie.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist