Skutočná únava nastúpi, keď ste fyzicky vyčerpaní z fyzickej práce alebo z tréningov. Poprípade, a to je častý prípad, nemáte za sebou dostatok kvalitného spánku.
Symptómom pretrénovania alebo prepracovania z fyzickej práce je zvýšený srdcový tep v pokoji, neutíchajúca bolesť svalov, bolesti hlavy a znížená chuť do jedla.
Únava z nedostatočného spánku nastane vtedy, keď nespíte dostatočne dlho alebo keď máte prerušovaný nočný spánok. Ak máte podozrenie, že tomu vo vašom prípade tak je, mali by ste hľadať príčiny – je to zásluhou vašej voľby alebo vás trápi stres? To môžete ovplyvniť. Ak to vylúčite, mohlo by ísť aj o hormonálne zmeny a to už treba konzultovať s odborníkom.
Spávať by ste mali sedem až osem hodín a ideálne zaspávať najneskôr do 10. alebo 11. hodiny večer. Niekoľko hodín pred spaním by ste nemali prijímať kofeín ani alkohol. V ideálnom prípade by ste si mali vytvoriť rutinu, ktorú by ste každý deň dodržiavali – zaspávať i vstávať v rovnakom čase.
Ak ste teda skutočne unavení, dá sa vynechaný tréning akceptovať a na pár dní zvoľnite. Ak však podľahnete lenivosti, potom sa to akceptovať nedá. A čo naznačuje, že ste len leniví?
Opýtajte sa úprimne sami seba, či by ste cítili novú dávku energie, ak by ste namiesto cvičenia mali ísť robiť svoju najobľúbenejšiu činnosť na svete. Ak by ste to robili radšej, tak vás zrejme trápi len unudenosť alebo lenivosť. Ak by vás nelákalo ani to, zrejme budete skutočne unavení.
Ani to však nemusí byť jednoznačné. V tom prípade skúste činnosť, ktorú máte robiť, vykonávať len päť až desať minút. Ak vás trápila len unudenosť alebo lenivosť, mali by ste sa do týchto minút pomaly rozbiehať a cítiť príchod novej energie. Ak tomu tak bude, odcvičte si už celý plánovaný tréning.
Čítať ďalší článok:
Dvadsaťminútový HIIT tréning, ktorý môžete robiť aj doma Zdieľať na Facebooku