Kardio tréning je prospešný pre posilnenie srdca, budovanie lepšej športovej výkonnosti a výdrže, ako aj pre spaľovanie nadbytočných tukov tým, že sa zvyšuje kalorický výdaj priamo počas cvičenia alebo aj po jeho skončení, ak ide napríklad o vysoko intenzívne intervalové cvičenie.
Vedci však nedávno prišli aj na ďalšie dôvody, ktoré nie sú príliš známe a pre ktoré sa oplatí venovať svoj čas pravidelnej aeróbnej aktivite, či už to bude v posilňovni, doma alebo niekde v prírode.
Aké nové dôvody to sú?
1. Podporuje aj duševné zdravie – vedci zistili, že pravidelné kardio môže byť súčasťou liečby depresie či nespavosti. Taktiež bojuje proti stresu a podráždenosti. Môžu za to vyplavované endorfíny, ktoré sú známe aj ako „hormóny šťastia“.
2. Zlepšuje podpornú sieť nášho života – kardio tréning je jednou z najdôležitejších aktivít, ktoré by sme mali robiť pravidelne, pretože keď zvýšime tep srdca a intenzitu dýchania, tak zlepšujeme funkcie tela, ktoré tvoria podpornú sieť pre náš život – posilňuje srdce, posilňuje pľúca, znižuje tlak krvi, prečisťuje cievy znižovaním zlého cholesterolu a zvyšovaním toho dobrého, zlepšuje cirkuláciu krvi.
3. Zlepšuje naše kognitívne funkcie – pravidelné kardiovaskulárne cvičenie znižuje prejavy zhoršovania mentálneho zdravie vplyvom starnutia. Zlepšuje pamäť, pozornosť, spracovanie reči i našu kontrolu emócií. Vedci pritom prišli, že sa to netýka len ľudí v pokročilom veku. Tieto aspekty sa zlepšovali u všetkých vekových skupín.
Z hľadiska zdravotného sa odporúča venovať kardiovaskulárnemu tréningu v miernej intenzite asi 150 minút týždenne, čo je v prepočte 30 minút päťkrát do týždňa. Ak cvičíte vysoko intenzívne, tento čas môže byť aj kratší – 15 až 25 minút denne.
Čítať ďalší článok:
Tréning fitness modelky V. – Stephanie Sanzo a tréning chrbta s ramenami