1. Zlepšite svoje držanie tela – toto je vcelku podceňované, ale prispieva to významné k budovaniu slabých svalových partií. Až vtedy, ak držíte svoje telo správne, môžu pracovať predok i zadok tela efektívne a tým sa aj vytvára lepší svalový balans. Ak nemáte dobré držanie tela, iné partie berú cieľovým partiám stimuláciu a rozdiel medzi ich rozvojom sa iba zvýrazňuje. Mali by ste preto aktívne pracovať na zlepšení držania svojho tela a pri cvičení sa koncentrovať na to, aby ste mali telo dobre nastavené pre každý cvik.
2. Trénujte v správnom rozsahu pohybu – ak chcete zo svalov vyťažiť maximum, mali by ste trénovať v plnom rozsahu pohybu. Táto rana je cenná, ale netreba ju brať úplne doslovne. Áno, treba cvičiť v plnom rozsahu, ale ak pri niektorom cviku dochádza k uvoľneniu svalového napätia v hornej alebo spodnej fáze, tak do toho bodu nechodíme. Inými slovami, cvičíme v maximálnom rozsahu pohybu, pri ktorom cítime aktiváciu svalov.
3. Naučte sa aktivovať cielenú partiu – pokiaľ ide o aktiváciu, je dôležité naučiť sa aj aktivovať svaly pred samotným cvičením. Ešte pred prvým opakovaním by ste mali nadviazať prepojenie mysle so svalom tým, že sval napnete a uvedomíte si jeho kontrakcie. Na takéto precítenie svalov by ste sa mali koncentrovať aj počas vykonávania cviku. Často je to nemožné, ak používate príliš veľké váhy.
4. Majte sval plne pod kontrolou – ak cvičíte tlaky na lavičke, cvik nie je len o tom, aby ste činku vytlačili hore a spustili ju dole. Musíte svalom kontrolovať aj návrat do spodnej pozície. Musí byť kontrolovaný a pomalý. Musíte mať svaly pod kontrolou v celom rozsahu opakovania, v každej jeho fáze. Nenechajte svoje ego, aby vyhralo nad technikou.
5. Nepreháňajte to s objemom práce – trénovania zaostávajúcej partie častejšie je správnym krokom k dohnaniu rozvoja, ale všetkého veľa škodí. Nemá zmysel cvičiť tieto partie donekonečna, ak ich nestimulujete správne. Dôležitejšie ako hon za vyššou frekvenciou a tréningovým objemom je, aby ste svaly stimulovali efektívne. Naučte sa, kedy prestať. Za bod zlyhania už nechoďte a najmä, prestaňte sériu cvičiť v bode, ak už nedokážete robiť opakovania v korektnej technike.
Čítať ďalší článok:
Tréning fitness modela VI. – Hrudník a tricepsy Jamesa Ellisa Zdieľať na Facebooku