Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 06. 09. 2020

Zmenia sa svaly na tuk, ak prestanete cvičiť?

ikonka
Je to stará fáma – necvičte veľa, lebo keď prestanete, svaly sa vám premenia na tuk. Svaly sa skutočne nemenia na tuky a ani tuky sa nedokážu premeniť na svaly. Ak vám to ako odpoveď stačí, ušetrite si čas. Ak vás zaujíma, ako to v skutočnosti funguje, čítajte ďalej.

Svaly a tuky sú dva odlišné typy tkanív. Odlišujú ich už komponenty, z ktorých ich telo vytvára. Ak by sa aj zdalo, že sa jeden mení na druhý, v skutočnosti nejde o proces transformácie, ale o dva zvlášť prebiehajúce procesy – jeden týkajúci sa tukov, druhý svalov.

Čo sa teda v skutočnosti deje, keď máte dojem, že sa vaše svaly premenili na tuky?

V prvom rade je dobré uvedomiť si, že každú svalovú bunku tvoria stovky svalových tkanív. Každé tkanivo je schopné nabrať na objeme i nabrať viac stavebného materiálu na rovnaké miesto. Svalové bunky preto pracujú efektívnejšie, keď ich časom vystavíte výzvam, ktorým sa musia prispôsobovať – budete pravidelne posilňovať. Keď ich prestanete stimulovať, zmenšia svoj objem, pretože ho zmenšia tkanivá.

Iba svaly, ktoré boli vyčerpané a u ktorých došlo k mikroskopickým poškodeniam, dokážu prechádzať touto zmenou. Znamená to, že môžete svalový rast cieliť na konkrétnu svalovú skupinu. A taktiež, svaly, ktoré nezaťažujete, budú zaostávať. Už v tomto sa líšia od tukov, ktoré sa spaľujú globálne po celom tele.

Kým u svalov rozhoduje o ich objeme vyvíjaný fyzický stres, hlavnú zásluhu na procese naberania tukov má strava. Tá totiž telu dodáva energiu, ktorá sa využíva na činnosť tela a prebytok sa ukladá do zásob.

Tukové bunky pritom odpovedajú na podnety v tele troma spôsobmi: 1. nemenia sa, ak telo prijíma toľko energie, koľko potrebuje; 2 zmenšujú sa, keď je energie dostupnej menej; 3. zväčšujú sa, keď je energie nadbytok.

A hoci sa bežne hovorí, že chcete spáliť tuky, v skutočnosti sa tukové bunky z tela neodstránia (nezníži sa ich počet), pokiaľ sa napríklad neodsajú chirurgicky (prirodzene umierajúcu bunku nahrádza nová). Len zmenšia svoj objem. A tu je problém u ľudí, ktorí priberajú. Tukové bunky sa totiž dokážu deliť a tým pádom sa zvyšuje ich množstvo. Opačne to však nefunguje.

Ak teda pozorujete, že máte menej svalov a viac tukov po tom, čo ste prestali pred mesiacmi cvičiť, tak je to výsledkom dvoch vecí: 1. prijímate viac kalórií zo stravy, ako dokážete spáliť; 2. absenciou tréningu svaly nestimulujete, a tak sa zmenšujú a tým pádom sa aj jemne spomaľuje pokojový metabolizmus.

Toto však nie je vina toho, že ste v minulosti poctivo cvičili. A nakoniec, dá sa tomuto javu aj zabrániť. Stačí mať pod kontrolou stravu, aby ste síce prišli o svalové objemy, ale nenabrali nové tuky. V tom prípade sa vám bude môcť akurát zdať opticky to, že ste ich jemne pribrali. To však bude spôsobené len tým, že teraz budú pokrývať menšiu plochu.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist