Svaly a tuky sú dva odlišné typy tkanív. Odlišujú ich už komponenty, z ktorých ich telo vytvára. Ak by sa aj zdalo, že sa jeden mení na druhý, v skutočnosti nejde o proces transformácie, ale o dva zvlášť prebiehajúce procesy – jeden týkajúci sa tukov, druhý svalov.
Čo sa teda v skutočnosti deje, keď máte dojem, že sa vaše svaly premenili na tuky?
V prvom rade je dobré uvedomiť si, že každú svalovú bunku tvoria stovky svalových tkanív. Každé tkanivo je schopné nabrať na objeme i nabrať viac stavebného materiálu na rovnaké miesto. Svalové bunky preto pracujú efektívnejšie, keď ich časom vystavíte výzvam, ktorým sa musia prispôsobovať – budete pravidelne posilňovať. Keď ich prestanete stimulovať, zmenšia svoj objem, pretože ho zmenšia tkanivá.
Iba svaly, ktoré boli vyčerpané a u ktorých došlo k mikroskopickým poškodeniam, dokážu prechádzať touto zmenou. Znamená to, že môžete svalový rast cieliť na konkrétnu svalovú skupinu. A taktiež, svaly, ktoré nezaťažujete, budú zaostávať. Už v tomto sa líšia od tukov, ktoré sa spaľujú globálne po celom tele.
Kým u svalov rozhoduje o ich objeme vyvíjaný fyzický stres, hlavnú zásluhu na procese naberania tukov má strava. Tá totiž telu dodáva energiu, ktorá sa využíva na činnosť tela a prebytok sa ukladá do zásob.
Tukové bunky pritom odpovedajú na podnety v tele troma spôsobmi: 1. nemenia sa, ak telo prijíma toľko energie, koľko potrebuje; 2 zmenšujú sa, keď je energie dostupnej menej; 3. zväčšujú sa, keď je energie nadbytok.
A hoci sa bežne hovorí, že chcete spáliť tuky, v skutočnosti sa tukové bunky z tela neodstránia (nezníži sa ich počet), pokiaľ sa napríklad neodsajú chirurgicky (prirodzene umierajúcu bunku nahrádza nová). Len zmenšia svoj objem. A tu je problém u ľudí, ktorí priberajú. Tukové bunky sa totiž dokážu deliť a tým pádom sa zvyšuje ich množstvo. Opačne to však nefunguje.
Ak teda pozorujete, že máte menej svalov a viac tukov po tom, čo ste prestali pred mesiacmi cvičiť, tak je to výsledkom dvoch vecí: 1. prijímate viac kalórií zo stravy, ako dokážete spáliť; 2. absenciou tréningu svaly nestimulujete, a tak sa zmenšujú a tým pádom sa aj jemne spomaľuje pokojový metabolizmus.
Toto však nie je vina toho, že ste v minulosti poctivo cvičili. A nakoniec, dá sa tomuto javu aj zabrániť. Stačí mať pod kontrolou stravu, aby ste síce prišli o svalové objemy, ale nenabrali nové tuky. V tom prípade sa vám bude môcť akurát zdať opticky to, že ste ich jemne pribrali. To však bude spôsobené len tým, že teraz budú pokrývať menšiu plochu.
Čítať ďalší článok:
Patríte medzi ženy s myofóbiou? Toto musíte pochopiť Zdieľať na Facebooku