Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 13. 09. 2020

Mali by ste vyskúšať kryoterapiu?

ikonka
Profesionálni športovci už roky využívajú ľadové kúpele alebo kryokomory. V ostatnom čase si táto technika získava popularitu aj v komunite fitness nadšencov. Čo vám môže priniesť?

Na rozdiel od ľadových kúpeľov, ktorých koncept sa datuje ďaleko pred náš letopočet, zahŕňa kryoterapia pobyt v komore, v ktorej teplota klesá až k zhruba -110 až -130 stupňom Celzia. Cieľom je motivovať telo, aby prešlo do módu o prežitie a podporilo tak proces regenerácie.

Skúsenosť v kryokomore je o niečo intenzívnejšia, ako vo vani plnej studenej vody a ľadových kociek, ale trvá len dve až tri minúty. To stačí na to, aby sa vytvoril termálny šok, z ktorého plynú prospešné účinky.

Vedci už vykonali viac ako 200 štúdií zameraných na efekt kryoterapie a po preskúmaní 66 z nich došiel žurnál Hranice fyziológie k záveru, že celotelový pobyt v kryokomore je efektívnym spôsobom, ako utlmiť prejavy zápalových procesov u športovcov, zvýšiť efektivitu regenerácie po tréningu a obmedziť svalové poškodenia plynúce z tréningu.

Niektoré komerčné zariadenia môžu ponúkať len komory, v ktorých hlava nie je do terapie zahrnutá a efekty tejto alternatívy neboli až tak dôkladne preskúmané. Na Slovensku sú však k dispozícii zariadenia pre celotelovú terapiu, napríklad v Bratislave, Trenčíne, Poprade či Prešove.

Medzi ďalšie pozitívne účinky kryoterapie patria aj podporovanie nálady stimulovaním endorfínov, obmedzovanie chronickej bolesti, obmedzovanie psoriázy, urýchľovanie metabolizmu a podporovanie imunity. Mínusom je, na slovenské pomery, pomerne vyššia cena.

Ak ste zdravým jedincom, môžete dať kryoterapii šancu v ktoromkoľvek zariadení s pozitívnymi ohlasmi – ešte vás tam pre istotu vyšetria. Ak vás trápi nejaký zdravotný problém, potom by ste jej využitie mali konzultovať najskôr so svojím doktorom.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist