Na rozdiel od ľadových kúpeľov, ktorých koncept sa datuje ďaleko pred náš letopočet, zahŕňa kryoterapia pobyt v komore, v ktorej teplota klesá až k zhruba -110 až -130 stupňom Celzia. Cieľom je motivovať telo, aby prešlo do módu o prežitie a podporilo tak proces regenerácie.
Skúsenosť v kryokomore je o niečo intenzívnejšia, ako vo vani plnej studenej vody a ľadových kociek, ale trvá len dve až tri minúty. To stačí na to, aby sa vytvoril termálny šok, z ktorého plynú prospešné účinky.
Vedci už vykonali viac ako 200 štúdií zameraných na efekt kryoterapie a po preskúmaní 66 z nich došiel žurnál Hranice fyziológie k záveru, že celotelový pobyt v kryokomore je efektívnym spôsobom, ako utlmiť prejavy zápalových procesov u športovcov, zvýšiť efektivitu regenerácie po tréningu a obmedziť svalové poškodenia plynúce z tréningu.
Niektoré komerčné zariadenia môžu ponúkať len komory, v ktorých hlava nie je do terapie zahrnutá a efekty tejto alternatívy neboli až tak dôkladne preskúmané. Na Slovensku sú však k dispozícii zariadenia pre celotelovú terapiu, napríklad v Bratislave, Trenčíne, Poprade či Prešove.
Medzi ďalšie pozitívne účinky kryoterapie patria aj podporovanie nálady stimulovaním endorfínov, obmedzovanie chronickej bolesti, obmedzovanie psoriázy, urýchľovanie metabolizmu a podporovanie imunity. Mínusom je, na slovenské pomery, pomerne vyššia cena.
Ak ste zdravým jedincom, môžete dať kryoterapii šancu v ktoromkoľvek zariadení s pozitívnymi ohlasmi – ešte vás tam pre istotu vyšetria. Ak vás trápi nejaký zdravotný problém, potom by ste jej využitie mali konzultovať najskôr so svojím doktorom.
Čítať ďalší článok:
Mali by ste na sebe začať pracovať? Toto sú známky toho, že áno