InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Mali by ste vyskúšať kryoterapiu?

13. septembra 2020
Mali by ste vyskúšať kryoterapiu?
Profesionálni športovci už roky využívajú ľadové kúpele alebo kryokomory. V ostatnom čase si táto technika získava popularitu aj v komunite fitness nadšencov. Čo vám môže priniesť?

Na rozdiel od ľadových kúpeľov, ktorých koncept sa datuje ďaleko pred náš letopočet, zahŕňa kryoterapia pobyt v komore, v ktorej teplota klesá až k zhruba -110 až -130 stupňom Celzia. Cieľom je motivovať telo, aby prešlo do módu o prežitie a podporilo tak proces regenerácie.

Skúsenosť v kryokomore je o niečo intenzívnejšia, ako vo vani plnej studenej vody a ľadových kociek, ale trvá len dve až tri minúty. To stačí na to, aby sa vytvoril termálny šok, z ktorého plynú prospešné účinky.

Článok pokračuje pod reklamou


Vedci už vykonali viac ako 200 štúdií zameraných na efekt kryoterapie a po preskúmaní 66 z nich došiel žurnál Hranice fyziológie k záveru, že celotelový pobyt v kryokomore je efektívnym spôsobom, ako utlmiť prejavy zápalových procesov u športovcov, zvýšiť efektivitu regenerácie po tréningu a obmedziť svalové poškodenia plynúce z tréningu.

Niektoré komerčné zariadenia môžu ponúkať len komory, v ktorých hlava nie je do terapie zahrnutá a efekty tejto alternatívy neboli až tak dôkladne preskúmané. Na Slovensku sú však k dispozícii zariadenia pre celotelovú terapiu, napríklad v Bratislave, Trenčíne, Poprade či Prešove.

Medzi ďalšie pozitívne účinky kryoterapie patria aj podporovanie nálady stimulovaním endorfínov, obmedzovanie chronickej bolesti, obmedzovanie psoriázy, urýchľovanie metabolizmu a podporovanie imunity. Mínusom je, na slovenské pomery, pomerne vyššia cena.

Ak ste zdravým jedincom, môžete dať kryoterapii šancu v ktoromkoľvek zariadení s pozitívnymi ohlasmi – ešte vás tam pre istotu vyšetria. Ak vás trápi nejaký zdravotný problém, potom by ste jej využitie mali konzultovať najskôr so svojím doktorom.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist