Nie je náhoda, že aj štíhli mládenci sa vo vyššom veku zmenia na vlastníkov „pekného pupku“. Niektorí ľudia si formu napriek tomu dokážu udržať, pretože vedia, že musia pracovať usilovnejšie, aby vykompenzovali nasledujúce fakty, ktoré pri starnutí komplikujú aj chudnutie:
1. Prichádzate o svaly
Po štyridsiatke sa u vás začne prejavovať postupný úbytok svalovej hmoty. A ako vieme, čí viac svalov máme, tým ľahšie sa chudne. Pre obnovu a budovanie svalov sú kľúčovou živinou bielkoviny, ktorých treba prijímať dostatok v každom jedle. Zároveň sa treba dva- až trikrát týždenne venovať aj silovému tréningu s využitím progresívneho preťaženia.
2. Nové svaly sa budujú ťažšie
Udržanie svalov je jedna vec, ich budovanie druhá. Silovým tréningom stimulujete dva druhy vlákien, pričom tých rýchlych rokmi ubúda a pomalé nereagujú tak dobre na záťaž. Preto sa treba začať viac koncentrovať na funkčné cvičenie. Trénujte tak, aby ste stimulovali viac rastového hormónu a testosterónu. Za zváženie stojí napríklad GVT.
3. Spomaľuje sa vám metabolizmus
Okrem toho, že prichádzate o svaly, je vaše telo menej efektívne pri premene potravy na energiu. To je dôvod, prečo kilogramy na váhe pribúdajú napriek tomu, že vaša diéta zostala rovnaká. A práve úpravy v diéte môžu pomôcť. Inšpirujte sa paleo diétou alebo stredomorskou diétou. Bielkoviny a zelenina by mali byť prioritou.
4. Telo sa dlhšie zotavuje zo záťaže
Cvičenie bude spôsobovať čoraz viac svalových poškodení, čo znamená, že budete potrebovať viac času na zotavenie. Taktiež sa obmedzuje prúdenie krvi do nôh, čo obmedzuje vyplavovanie odpadných látok a dodávanie potrebných živín svalom. Taktiež už telo tak dobre nereguluje zápalové procesy. Preto by ste mali trénovať rozumne, využívať penový valec, naťahovať sa, pravidelne chodiť na masáže a dostatočne dlho spať.
5. Mužom sa znižuje hladina testosterónu
Každým rokom po tridsiatke sa zhruba o 1 percento zníži hladina testosterónu v mužskom tele. A ako vieme, tento hormón pomáha budovať svaly, podporuje metabolizmus a udržiava inzulínovú senzitivitu. Čím menej ho máme, tým viac tukov sa v tele udrží. A čím viac tukov budeme mať, tým nižšia bude hladina testosterónu. Pomáha pravidelný pohyb, najmä šprinty, a dvíhanie ťažkých činiek. Tiež treba zvážiť zvýšený príjem dobrého HDL cholesterolu a zdravých tukov, menej stresu a viac spánku.
Čítať ďalší článok:
Ako doviesť svoje deti k cvičeniu? Týchto 7 tipov vám pomôže Zdieľať na Facebooku