Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Je v zime treba užívať viac vitamínu D z doplnkov výživy?

21. 10. 2020
ikonka
S príchodom zimy sa dni skracujú a ľudia trávia menej času vonku. Preto sa nemožno čudovať, že niektorým príde na um otázka, či nie je potrebné v tomto období zvýšiť príjem vitamínu D z doplnkov výživy.

Vitamín D je dôležitou živinou pre zdravie našich kostí. Ako isto viete, jeho bezkonkurenčne najlepším prirodzeným zdrojom je slnečné žiarenie. Ďalšou najľahšou cestou, ako ho získať v požadovanom množstve, sú suplementy.

Je ich teda potrebné užívať počas zimy viac? Na túto otázku odpovedal pre Men’s Journal doktor Benjamin Choi.

Ten tvrdí, že výskumy ukazujú, že suplementácia vitamínom D by mohla znížiť riziko rakoviny prostaty, hrubého čreva či kože. Ľudia, ktorí nie sú vystavení v dostatočnej miere slnku, by zo suplementácie mohli ťažiť.

Článok pokračuje pod reklamou

Treba však upozorniť aj na to, že jeho užívanie v nadmernej miere nemusí byť dobré. Nadbytok tohto vitamínu je spojený so zvyšovaním rizika aj niektorých ochorení, proti ktorým má chrániť a to aj vrátane rakoviny.

Jeho príliš veľký príjem zvyšuje absorpciu vápnika, čo vedie k problémom, ako sú obličkové kamene, poškodenie srdca či krvných ciev. Bezpečnou hranicou je 4000 IU vitamínu D denne.

„Keď sa ma pacienti pýtajú na doplnky výživy, beriem to za príležitosť hovoriť im o skutočných zmenách, ktoré môžu urobiť, aby boli zdraví. Keď sa pozrieme do vedeckej literatúry, zdravotné výhody doplnkov výživy nie sú jednoznačné,“ poznamenal Choi.

„Nehovorím, že sú zlé – len to nie je to také jednoduché. Prijímajte stravu, ktorá vám pomôže udržať zdravú hmotnosť a nízku úroveň zápalov, ako je stredomorská diéta alebo vegetariánska strava. A tiež cvičte. Mnoho z nás chce magickú tabletku, ale taká neexistuje.“

Pozri aj: Vitamín D je dôležitý, kde ho získať?

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist