Vo všeobecnosti sa dá pôvod bolesti krížov dá hľadať v nasledujúcich piatich príčinách:
1. Obezita
Samá o sebe bolesť nespôsobuje, ale je veľkým rizikovým faktorom. Nadváha a obezita zvyšujú riziko zranenie chrbtice a taktiež aj zväčšujú záťaž, ktorej chrbtice čelí. Mnoho ľudí cíti úľavu, ak dokážu dostať svoju hmotnosť späť pod kontrolu.
2. Natiahnutie svalov
Za bolesť krížov v mnohých prípadoch môžu svalové zranenia, ktoré môžu byť následkom aj vcelku bežných činností, pri ktorých urobíme jeden zlý pohyb. Z týchto poranení sa dá zotaviť, ale dĺžka zotavovania je u každého iná. Tie ľahšie sa zahoja do niekoľkých dní, vážnejšie do niekoľkých mesiacov. Minimalizovať riziko takýchto svalových zranení môžete tým, že budete udržovať svaly pružné, budete posilňovať stred tela a dvíhať ťažké predmety so správnou technikou.
3. Poškodenie alebo vysunutie platničky
Stavce v chrbtici oddeľujú platničky, ktoré sú najnáchylnejšie na degeneráciu práve v oblasti krížov. K degenerácii môže dochádzať starnutím i zranením pri nejakej činnosti, vrátane cvičenia. Pri cvičení a športovaní častejšie dochádza k vysunutiu platničky. V oboch prípadoch dochádza k dráždeniu nervov a často pacienti pociťujú bolesť aj v nohe. V mnohých prípadoch sa už tieto zranenia nedajú odčiniť a človeku zostáva už len manažovať ich prejavy. Preto je dôležité cvičiť rozumne a udržiavať si zdravú hmotnosť.
4. Slabé držanie tela
Slabé držanie tela či v stoji alebo pri sedení môže viesť k svalovej nerovnováhe. Svaly okolo bedier sú tuhé, čo spôsobuje bolesť krížov. Tú umocní, ak máte slabé brušné svaly alebo svaly spodnej časti chrbta. Prevenciou je len to, aby ste svoje delo držali správne a nesedávali dlho za počítačom.
5. Osteoartritída
Ide o kĺbové ochorenie, ktoré spôsobuje bolesti kĺbov, kĺbovú stuhnutosť i degeneráciu. Jej výskyt sa zvyšuje zvyšujúcim sa vekom, nadváhou, cukrovkou či genetikou. Na chrbtici sa prejavuje bolesťou najmä v oblastiach krku a krížov. So starnutím a genetikou veľa urobiť nemôžete, ale vhodnými spôsobmi dokážete udržovať zdravú hmotnosť a znižovať riziko cukrovky.
Čítať ďalší článok:
Tréningové tipy, ktoré pomôžu k väčšiemu bicepsu Zdieľať na Facebooku