Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 25. 01. 2021

Ako si efektívne rozložiť kardio tréningy na celý týždeň?

ikonka
Dlhé roky bolo za kráľa kardio cvičenia považované dlhšie trvajúce aeróbne cvičenie v miernej aktivite, optimálne v rozmedzí špecifického rozmedzia srdcového tepu. V posledných rokoch však túto pozíciu prevzalo krátke vysoko intenzívne intervalové cvičenie. Ktoré je pre chudnutie lepšie?

Podľa výskumov môže byť vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) sám o sebe efektívnejšou cestou za chudnutím, ale to neznamená, že by ste mali zanevrieť na dlhšie trvajúce kardio v miernej intenzite. Preto nemožno odpovedať na danú otázku konkrétnym výberom. Oba druhy majú pre vás pozitívny vplyv, a preto by mali byť oba aj súčasťou vášho tréningového týždňa.

Oba druhy kardio tréningu vám zlepšia kondíciu a podporia chudnutie. Vysoké intenzívne intervalové trénovanie môže mať dodatočnú výhodu v tom, že potláča chuť do jedla následkom zníženia koncentráciu grelínu. Tiež môže byť efektívnejší pre zlepšenie inzulínovej senzitivity a mentálnej odolnosti, keďže je veľmi náročné. Tá náročnosť je však aj jeho nevýhodou – nemôžete ho cvičiť viac ako 2-3 razy do týždňa.

Kardio v miernej aktivite a dlhšom trvaní je zase pre vaše kĺby, väzivá, svaly i nervový systém menej náročné. Zaberá viac času, ale pomerne efektívne páli kalórie a zlepšuje vytrvalosť. Plusom je aj to, že je vhodné pre začiatočníkov a nebudete po ňom pol dňa unavení. Nevýhodou je hlavne to, že časom omrzí a môže stratiť na efektivite. Preto ani u neho nebude optimálne, ak ho budete vykonávať každodenne bez iného spôsobu tréningu.

Skvelý tréningový plán v sebe kombinuje výhody kardia v miernej intenzite a vysoko intenzívneho intervalového tréningu. Ak je vaším cieľom efektívne chudnutie, potom by ste ich mali jednoducho striedať.

V pondelok – po dni voľna – by ste sa mali venovať HIIT v dĺžke 8-20 minút, ktoré by ste mali následne zopakovať aj v stredu a v piatok tak, aby medzi jednotlivými tréningovými jednotkami bol aspoň deň.

V utorok, štvrtok a sobotu by ste zase mali robiť kardio v miernej aktivite s dĺžkou 30-40 minút a na úrovni intenzity 70 % maximálneho srdcového tepu. Ten sa dobre meria na strojoch, ako sú bežecký pás, rotoped či eliptický trenažér. Ak chcete ísť behať von, s meraním vám môže pomôcť fitness náramok.

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist