Podľa výskumov môže byť vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) sám o sebe efektívnejšou cestou za chudnutím, ale to neznamená, že by ste mali zanevrieť na dlhšie trvajúce kardio v miernej intenzite. Preto nemožno odpovedať na danú otázku konkrétnym výberom. Oba druhy majú pre vás pozitívny vplyv, a preto by mali byť oba aj súčasťou vášho tréningového týždňa.
Oba druhy kardio tréningu vám zlepšia kondíciu a podporia chudnutie. Vysoké intenzívne intervalové trénovanie môže mať dodatočnú výhodu v tom, že potláča chuť do jedla následkom zníženia koncentráciu grelínu. Tiež môže byť efektívnejší pre zlepšenie inzulínovej senzitivity a mentálnej odolnosti, keďže je veľmi náročné. Tá náročnosť je však aj jeho nevýhodou – nemôžete ho cvičiť viac ako 2-3 razy do týždňa.
Kardio v miernej aktivite a dlhšom trvaní je zase pre vaše kĺby, väzivá, svaly i nervový systém menej náročné. Zaberá viac času, ale pomerne efektívne páli kalórie a zlepšuje vytrvalosť. Plusom je aj to, že je vhodné pre začiatočníkov a nebudete po ňom pol dňa unavení. Nevýhodou je hlavne to, že časom omrzí a môže stratiť na efektivite. Preto ani u neho nebude optimálne, ak ho budete vykonávať každodenne bez iného spôsobu tréningu.
Skvelý tréningový plán v sebe kombinuje výhody kardia v miernej intenzite a vysoko intenzívneho intervalového tréningu. Ak je vaším cieľom efektívne chudnutie, potom by ste ich mali jednoducho striedať.
V pondelok – po dni voľna – by ste sa mali venovať HIIT v dĺžke 8-20 minút, ktoré by ste mali následne zopakovať aj v stredu a v piatok tak, aby medzi jednotlivými tréningovými jednotkami bol aspoň deň.
V utorok, štvrtok a sobotu by ste zase mali robiť kardio v miernej aktivite s dĺžkou 30-40 minút a na úrovni intenzity 70 % maximálneho srdcového tepu. Ten sa dobre meria na strojoch, ako sú bežecký pás, rotoped či eliptický trenažér. Ak chcete ísť behať von, s meraním vám môže pomôcť fitness náramok.
Čítať ďalší článok:
Zašli ste s dobrým príliš ďaleko? Toto značí, že to s cvičením preháňate Zdieľať na Facebooku