Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Tieto veci by ste robiť nemali, ak máte horúčku

05. 02. 2021
ikonka
Za horúčku sa považuje dočasné zvýšenie teploty tela nad 38 °C. Je to bežný prejav, ktorým nám telo signalizuje, že sa vyrovnáva s ochorením. Pokiaľ nepresiahne 39,5 °C, môžete ju zvládnuť aj doma. Inak treba neodkladne kontaktovať doktora.

Čomu sa však určite vyvarovať, ak ju budete chcieť zvládať doma?

1. Neužívajte automaticky lieky – zvýšená teplota nie je ochorenie, je to reakcia tela na infekciu a znak toho, že s ňou telo bojuje. Preto ak nepresiahne 38 °C, nemali by ste uvažovať o jej tlmení liekmi. Stačí, ak si dáte paracetamol alebo ibuprofén po dosiahnutí hranice 38,5 °C.

2. Nevystavujte sa teplému prostrediu – neobliekajte na seba veľa vrstiev oblečenia a nevystavujte sa prostrediu, v ktorom je príliš teplo. Prehriatie by mohlo narušiť termoreguláciu tela a horúčka by sa mohla zhoršiť.

Článok pokračuje pod reklamou

3. Nezabudnite piť vodu – pri horúčke dochádza k stratám tekutín, preto je dôležité zvýšiť príjem vody, aby nedošlo k dehydratácii, ktorá by organizmus zaťažovala ešte o čosi viac.

4. Nepite tieto nápoje – počas horúčky by ste mali veľa piť, ale treba zabudnúť na nápoje, ktoré podporujú dehydratáciu, ako je alkohol, káva a iné kofeínové nápoje, energetické nápoje a podobne.

5. Nebráňte sa spánku – váš imunitný systém potrebuje doplniť energiu na to, aby mohol efektívne bojovať s chorobou, a preto potrebuje, aby ste dostatočne spali. Práve počas spánku mu totiž dodáte viac energie. Ak nebudete dostatočne dlho spávať, chorobu si len predĺžite.

6. Nepokračujte v bežnom režime – telo potrebuje čo najviac energie, aby bojovalo s infekciou, a preto by ste mali zostať doma a minimálne na 24 hodín dali pokojový režim s dostatkom oddychuje a minimom fyzického i duševného stresu.

7. Nehladujte – mnohým ľuďom pri horúčke jesť nechutí, ale nemôžete hladovať. Horúčka váš metabolizmus zrýchľuje a vy potrebujete telu dodať potravu, aby si z nej mohlo čerpať energiu. Hladovaním si len oslabíte imunitný systém.

8. Nesprchujte sa studenou vodou – hoci vám studená voda môže znížiť krátkodobo teplotu, môže viesť k svalovej triaške, ktorá ešte viac podporuje zvyšovanie teploty tela. Účinnejšia je vlažná voda.

Ak by sa vám teplotu nedarí znížiť, tiež urobíte lepšie, ak sa obrátite na doktora.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist