Proteíny neužívajú len zarytí nadšenci kulturistiky. V súčasnosti sú už základnou výbavou skoro každého, kto sa pravidelne venuje posilňovaniu. Bielkoviny, ktoré obsahujú, vám pomáhajú k lepšej regenerácii po tréningu, k budovaniu alebo uchovávaniu svalovej hmoty a k stabilizovaniu krvného cukru, aby ste si udržali energiu na dobrej úrovni.
Nejde o lacnú záležitosť, a preto si ich mnoho ľudí kupuje v akciách alebo vo veľkom balení, ktoré je ekonomickejšie. V takých prípadoch sa však môže stať, že dátum exspirácie príde skôr, ako stačíte doplnok výživy skonzumovať.
Pri niektorých jedlách sme sa naučili, že ich možno bezpečne konzumovať aj po tomto dátume. Ako je to však v prípade proteínových práškov?
Doktor Robert Wildman, ktorý pracuje pre amerického producenta doplnkov výživy, si myslí, že s najväčšou pravdepodobnosťou je v poriadku konzumovať ho. Keďže ide o suchý výrobok, je tam len malé riziko, že by sa v ňom množili baktérie.
Tvrdí, že dátum na obale nie je spojený s nárastom nebezpečnosti produktu, ale skôr so znížením jeho kvalitatívnych vlastností. V praxi to znamená, že je bezpečné ho konzumovať, ale budete sa musieť zmieriť s horšou chuťou, ktorej intenzita začne klesať. Preto takéto proteíny odporúča využívať skôr v receptoch, ako v potréningových nápojoch. Takto sa dá využívať ešte niekoľko týždňov i mesiacov.
Ak si chcete byť istí, zmiešajte si trochu proteínu s vodou a urobte čuchový a chuťový test. Ak by vás vôňa či chuť odradzovali, verte svojmu čuchu a chuťovým pohárikom a produkt vyhoďte. To isté urobte, ak by ste na ňom spozorovali zmeny farby, textúry alebo pleseň.
Aby ste zároveň predĺžili životnosť proteínu čo najviac, naučte sa ho vhodne skladovať. Mal by si nájsť miesto v chladnom a suchom mieste, v ktorom nie je vystavené slnečnému žiareniu a veľkým výkyvom teploty. Ak ho uchovávate v chladničke, nenechávajte ho v hornej časti – tam sa hromadí viac vlhkosť.
Čítať ďalší článok:
Lepšia nálada i spomalené starnutie. Tieto jedlá vám pomôžu doplniť vitamín D Zdieľať na Facebooku