InstagramFacebookYoutube
Tréning

Chyby pri chudnutí I. – Príliš veľký tréningový objem na začiatku

22. februára 2021
Chyby pri chudnutí I. – Príliš veľký tréningový objem na začiatku
V krátkej sérii si prednesieme významné chyby, ktorých sa dopúšťajú ľudia v snahe schudnúť. A navrhneme vám aj lepší prístup. Začať nemôžeme nikde inde, ako pri tréningu. Do toho totiž ľudia vkladajú zo začiatku veľmi veľa energie a elánu.

Častou chybou takýchto ľudí je, že k cvičeniu pristupujú nesystémovo a hneď od začiatku venujú tréningom príliš veľký objem času. Dlho zostávajú v posilňovni, kde sa venujú silovému cvičeniu s činkami a využívajú pritom viac opakovaní a sérií.

Logiku to má – čím viac toho robíte, tým viac kalórií spálite a tým rýchlejšie dosiahnete vytúžené výsledky. Ak tomu pridáte kratšie prestávky medzi sériami alebo zložené série, efekt na spaľovanie kalórií bude ešte výraznejší.

Článok pokračuje pod reklamou


Na tomto prístupe nie je nič zlé, ale je to jedno veľké ALE. Na tomto prístupe nie je nič zlé, ak ho neuplatňujete na začiatku procesu chudnutia. A to je omyl, ktorého sa veľa ľudí dopúšťa. Ich motivácia je jasná, ale prečo by to teda robiť nemali?

Ak začnete vašu cestu naplno a budete toho robiť veľa už na začiatku, sami sa zaženiete do rohu, pretože už budete musieť vydržať s takým nasadením počas celého procesu chudnutia, ktorý bude tým pádom pre vás náročnejší a v ktorom sa oberiete a dlhodobejšie progresívne napredovanie.

Taktiež mať vysoký tréningový objem či intenzitu dlhodobo, si vyžiadava aj daň na vašom tele, pretože sa vám výrazne zvýši hladina kortizolu, čo je stresový hormón spôsobujúci okrem iného aj spomalenie chudnutia a podporovanie ukladanie podkožných tukov.

Okrem toho takéto dlhodobé zaťaženie spôsobuje pokles testosterónu, čo je mužský pohlavný hormón, ktorý zohráva veľkú úlohu pri budovaní svalovej hmoty i odbúravaní tukov. Utrpí aj vaša výkonnosť. Z mentálneho hľadiska zase začnete strácať motiváciu a energiu.

Preto je lepšie, ak začnete svoj tréningový plán zvoľna. Umožní vám to postupne zvyšovať záťaž a poskytne to pre vás aj nové výzvy a stimuly, čo podporí vašu motiváciu. Taktiež sa cvičeniu ľahšie prispôsobíte z dlhodobého hľadiska.

Začnite cvičiť napríklad trikrát týždenne po 30 minút. Potom budete zvyšovať objem každého tréningu. Po niekoľkých týždňoch ho trochu zvoľníte, ale pridáte štvrtý tréning. Opäť bude zvyšovať tréningový objem tréningov a nakoniec pridáte piaty tréningový deň, keď už budete potrebovať zhodiť tie posledné kilogramy. To je však len príklad progresívneho napredovania.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist