1. Konzumujte viac vlákniny – pomáha vás zasýtiť na dlhšie, podporuje zdravie tráviaceho systému a znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.
2. Buďte cieľavedomí – majte v živote svoj cieľ a všetko, čo robíte, robte s ním na mysli. Každý deň začínajte s tým, že viete, čo v ňom chcete dosiahnuť.
3. Učte sa nové veci – pomôže to kvalite vášho života i mozgu.
4. Jedzte zmysluplne – aj keď máte naponáhle, snažte sa jedlo vychutnávať. Žujte pomaly a koncentrujte sa len naň. Vypnite televíziu, nečítajte si noviny.
5. Buďte vďační – všetci máme niečo, za čo môžeme byť vďační. Vyjadrujme túto vďačnosť. Urobme tak každé ráno a budeme mať lepšiu náladu a menej stresu.
6. Pravidelne upratujte – okrem toho, že je to ďalšia forma pohybu, si vytvoríte zdravšie prostredie. Čistota a poriadok pomôžu aj odľahčiť váš mozog.
7. Vyberajte si vhodný snack – ak vás medzi jedlami prepadne hlad, dvakrát si premyslíte, či si dáte niečo nezdravé, alebo siahnete po ovocí, zelenine či orechoch.
8. Vyhýbajte sa narušiteľom spánku – vypnite televíziu, dajte bojom tablet či telefón a dajte šancu telu pripraviť sa na spánok.
9. Užívajte horčík – pomáha udržovať energiu a koncentráciu počas dňa. Pomáha tiež činnosti svalov a nervov. Užívať by ste ho mali najmä vtedy, ak sa venujete pravidelnému cvičeniu či športovaniu.
10. Každý deň sa hýbte – nemusíte každý deň cvičiť, ale aspoň sa venujte nejakému pohybu, či už to bude šport alebo len prechádzka.
11. Pite viac vody – dostatočný pitný režim je veľmi dôležitý, aby ste si udržali telo v optimálnej kondícii a funkčnosti.
12. Prijímajte viac bielkovín – snažte sa prijímať bielkoviny v každom jedle, aby ste si udržali do staroby čo najviac svalovej hmoty.
13. Jedzte jedlá bohaté na antioxidanty – posilnite si tým imunitný systém a znížite riziko ochorení, vrátane rakoviny.
14. Trávte čas s blízkymi – keď sa spájate s inými a trávite s nimi čas robením niečoho zábavného, zlepšujete kvalitu svojho života.
15. Obmedzte spracované jedlá – vyhýbajte sa najmä potravinám, ktorých ingrediencie neviete poriadne ani prečítať, aby ste obmedzili zápalové procesy.
16. Nemajte núdzu o farebnú zeleninu a ovocie – prijímajte veľa zeleniny a zeleniny najrôznejších farieb. Zlepšíte tým hladinu krvného cukru a znížite riziko ochorení, vrátane rakoviny.
17. Venujte sa meditácii alebo dýchacím cvičeniam – pomôže vám to znížiť hladinu stresu a posilniť mentálne zdravie. Veľký stres sa pritom odráža aj na fyzickom zdraví.
18. Pravidelne cvičte – udržíte si tak vo forme kosti, svaly či tkanivá, pričom si podporíte kondíciu a zdravú hmotnosť.
19. Aspoň raz denne vyjdite von – nebuďte zavretí len doma. Prejdite sa, nadýchajte sa čerstvého vzduchu a vystavte svoju pokožku slnku.
20. Prijímajte omega-3 mastné kyseliny – sú prospešné pre srdce i kĺby. Nájdete ich najmä v tučných rybách, ako je losos, tuniak či makrela.
21. Vzdelávajte sa aj o duševnom zdraví – veľa ľudí hľadá zdroje, ktorými by sa naučili lepšie pristupovať k svojmu fyzickému zdraviu. Nezabúdajte však ani na to mentálne.
22. Navštevujte pravidelne lekárov – nepodceňujte význam preventívnych prehliadok. Chodievajte pravidelne k všeobecnému lekárovi i k stomatológovi.
23. Nekonzumujte stále sladké – okrem toho, že tým budete zvyšovať riziko prejedania, tým vytvárate vhodné prostredie v ústach pre tvorbu zubných kazov.
24. Aplikujte na pokožku krém na opaľovanie – pokiaľ vychádzate von v rizikovom čase od 11:00 do 15:00, vždy si pokožku natrite opaľovacím krémom. Znížite tak riziko rakoviny.
25. Zbavujte sa odumretej pokožky – každý deň prídeme o 50 miliónov buniek pokožky. Niektoré odpadnú prirodzene, o iné by ste sa mali postarať vy raz týždenne, či už pílingom, pemzou alebo uterákom.
26. Dajte sa vyšetriť na rakovinu kože – ak máte podozrenie na nezvyčajné znamienka alebo fľaky na oži, dajte sa vyšetriť u kožného, najmä, ak už máte po 40-ke.
27. Nezabudnite stáť – ak pracujete v sede a prídete domov a trávite čas v sede, mali by ste vynaložiť cielenú námahu k tomu, aby ste stáli. Receptom môžu byť aj stoly na státie.
28. Rozlúčte sa s alkoholom – príležitostne si ho dať môžete, ale tvrdý alkohol sa snažte obmedziť na minimum.
Pokračovanie ?
Čítať ďalší článok:
Chyby pri chudnutí V. – Strava s nízkym obsahom sacharidov a tukov Zdieľať na Facebooku