29. Každý deň sa prechádzajte – denne by ste mali venovať chôdzi aspoň 30 minút. Zníži to riziko srdcovocievnych ochorení a podporí udržiavanie vhodnej hmotnosti.
30. Nový kozmetický výrobok najskôr otestujte – nikdy neviete, čo vám môže škodiť, preto si každý kozmetický výrobok najskôr týždeň vyskúšajte na menšej a menej viditeľnej ploche. Ak sa nezapáli, môžete produkt používať tak, ako chcete.
31. Neumývajte si tvár každým mydlom – pokožka má prirodzené pH 5,5 a ak aplikujete mydlo s pH 13 a viac, zmazávate prirodzenú bariéru tvorenú proteínmi a lipidmi.
32. Poriadne si umývajte zuby – ráno aj večer sa starajte o svoj chrup. Venujte mu aspoň dve minúty a večer nezabudnite na medzizubné priestory.
33. Buďte tvorom rutín – fyzicky aj mentálne vám pomôže, ak budete vstávať v rovnakom čase a ak budete mať zavedené iné rutiny, ktoré vám pomôžu uľahčiť život.
34. Každý deň majte aj čas pre seba – človek je tvor sociálny, ale pre svoje mentálne zdravie potrebuje aj čas vyhradený vyložene pre seba.
35. Konzultujte stravu s odborníkom – ak si nie ste istí kvalitou svojej stravy, obráťte sa na certifikovaného nutričného poradcu, ktorý vám s ňou pomôže.
36. Prerušovaná hladovka – vytvorte si okno 12-16 hodín každého dňa, počas ktorého nebudete jesť, a zvyšné hodiny venujte konzumácii vašej stravy.
37. Prestávky v práci – pravidelne si dajte v práci prestávku a najmä, ak dlho sedíte, sa počas nej aj poprechádzajte.
38. Posilňujte s činkami – pravidelné cvičenie a pohyb je základom, ale najmä posilňovanie vám posilní kosti a svaly, čo sa vám zíde najmä v pokročilom veku.
39. Uprednostňujte prírodné produkty – platí to o strave i kozmetike či čistiacich prostriedkoch.
40. Obmedzte príjem cukru – nemusíte ho obmedziť na nulu, ale snažte sa mu vyhýbať najviac, ako to ide. Cukor podporuje zápalové procesy a obezitu.
41. Vstávajte skôr – prebuďte sa skôr a doprajte si viac času pre vašu rannú rutinu. Nezačínajte deň stresom a naháňaním.
42. V spálni majte prostredie na spánok – vyhoďte z nej elektroniku, zamedzte prenikanie svetla z vonku a obmedzte ruch z vonka. Nastavte si vhodnú teplotu a v posteli sa venujte len dvom aktivitám...
43. Na raňajky majte veľa bielkovín – znižuje to výkyvy glukózy a obmedzuje riziko prejedania neskôr počas dňa.
44. Po večeri sa prejdite – 15-minútová prechádzka po výdatnej večeri vám dokáže regulovať krvný cukor až tri hodiny.
45. Nefajčite – fajčenie, aj pasívne, vedie k vážnym poškodeniam zdravia. Už roky je to známy a vedecky overený fakt. Prečo v tom pokračovať?
46. Spite aspoň 7 hodín – ak budete spať v noci len šesť a menej hodín, zvyšujete si riziká depresie, obezity a vysokého krvného tlaku.
47. Neignorujte zdravé tuky – veľa ľudí má strach z tukov, ale zdravé druhý sú prospešné pre vaše zdravie, atak ich neobmedzujte. Ide najmä o tuky z olív, avokáda, vajca či tučných rýb.
48. Vyhýbajte sa uličkám s nezdravými jedlami – ak nakupujete potraviny v supermarkete alebo hypermarkete, vyhýbajte sa uličkám, v ktorých je najviac pokušenia z radov nezdravej stravy.
49. Jedávajte pomaly do sýta – keď máte veľké jedlo, jedzte pomaly, aby vám mozog stihol zasignalizovať, že ste takmer sýti. A keď už takmer sýti budete, neprejedajte sa už viac.
50. Desiatu si berte vlastnú – nespoliehajte sa na automaty s jedlom a desiatu si do školy alebo práce berte so sebou vlastnú. Samozrejme, voľte zdravé pokrmy.
51. Venujte čas tomu, čo máte radi – v ideálnom prípade si nájdite prácu, ktorá vás bude napĺňať. A vo svojom voľnom čase sa tiež venujte aktivitám, ktoré zbožňujete.
52. Robte dobré skutky – bez toho, aby ste za to čakali vďaku alebo ocenenie, pomôžte niekomu, kto to potrebuje. Nebuďte ľahostajní k druhým.
53. Pestujte si dobré vzťahy – majte snahu vytvoriť si v živote rodinné a priateľské vzťahy, ktoré medzi vami vybudujú hlboké puto. Pomôže vám to po mentálnej stránke i v ťažkých životných situáciách.
54. Zabudnite na trendové diéty – keď sa ocitnete v situácii, že chcete chudnúť, robte to udržateľnými zmenami v strave a ignorujte trendové diéty, ktoré dlhodobo nefungujú.
55. Varte doma častejšie – nejedávajte veľa polotovarov, neobjednávajte si veľa jedál v reštauráciách. Venujte svoju snahu tomu, aby drvivá väčšina vašich jedál pochádzala z vašej kuchyni. Budete tak mať lepšie pod kontrolou živiny a kalórie.
56. Prijímajte dostatok vitamínu D – jeho najlepším zdrojom je slnečné žiarenie, nájdete ho aj v strave a pohodlným riešením je doplnok výživy. Správne množstvo by vám mal pomôcť určiť doktor.
Čítať ďalší článok:
56 zvykov, ktoré vám môžu predĺžiť život I. Zdieľať na Facebooku