Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Dýchanie pri behu: Ako správne dýchať pre vyššiu výkonnosť?

17. 05. 2021
ikonka
Spôsob, akým dýchate pri behu, je dôležitý, pretože prijímaný kyslík je využívaný v metabolizme vášho tela. Potrebujete ho prijímať viac a zbavovať sa rýchlejšie oxidu uhličitého, aby ste zlepšili svoju výkonnosť.

Správna technika dýchania vám pomôže k tomu, že budete bežať rýchlejšie a dlhšie s relatívne nižšou námahou. Taktiež eliminuje nepríjemné pichanie v boku, ktoré počas behu môžu pociťovať tí, čo dýchajú nesprávne.

Nedýchajte nosom, nedýchajte plytko

Na úvod je dôležité zvyknúť si na to, že sa nadychujete aj vydychujete ústami. Bežne by sa ľudia mali nadychovať nosom, ktorý vzduch zohreje a zbaví čiastočiek prachu. Pri behu však obmedzuje príjem kyslíka, ktorý vaše telo potrebuje vo väčšej miere. Absolútnym ideálom v tomto smere je, ak sa nadychujete nosom aj ústami. Nemusíte sa tým však trápiť, ústa úplne postačia.

Ďalším základom je, aby vaše nádychy a výdychy neboli krátke. Ak dýchate plytko, tak sa k vám únava dostaví podstatne skôr, ako keď dýchate zhlboka. Opäť je to jednoduché – čím dlhšie sa nadychujete, tým viac kyslíka do tela prichádza a tým viac ho bude k dispozícii pre svaly. Pokúste sa, aby každý nádych trval zhruba tri kroky.

Článok pokračuje pod reklamou

Na dýchanie využívajte brucho a jasný vzorec

Rozširovanie a sťahovanie brucha počas dýchania zvyšujú množstvo vzduchu, ktorý sa dostáva do tela a z tela von. Mnoho ľudí sa dopúšťa chyby, že pri behu dýchajú hrudníkom. Keďže pri ňom nemôže dôjsť k takej expanzii, dýchanie je plytké a ledva vystačí. Naopak, keď budete dýchať bruchom, zvýšia sa zásoby kyslíka pre váš beh a tým pádom sa u vás oddiali únava.

Každý krok pri behu predstavuje pre vaše telo záťaž. Ak by ste sa zakaždým nadychovali pri dopade rovnakej nohy na zem, zaťažovali by ste jednu stranu tela viac, čím by ste oslabovali druhú a spôsobovali, že by sa stala náchylnejšia na zranenie. Prejaviť sa to môže aj bolesťou jednej strany bedier.

Preto sa musíte uistiť, že budete dodržiavať jasný vzorec dýchania, ktorý zohľadňuje aj toto. Už sme vyššie odporúčali tri kroky pre každý nádych. Ide o nepárne číslo, čo znamená, že sa budete nadychovať zakaždým pri dopade inej nohy. Ale len za jedného predpokladu – ak zostane celkový počet krokov nepárny v jednom dýchacom cykle. To znamená, že výdych by v tomto prípade mal trvať párny počas krokov, napríklad dva kroky.

Môžete sa stretnúť so vzorcami 2:2 alebo 3:3, pri ktorých sa bežec nadychuje a vydychuje 2 alebo 3 kroky. Z hľadiska samotného dýchania to nie je zlé, ale ak chceme zohľadniť aj rozloženie záťaže z nárazov na telo, lepšie je využívať vzorec 3:2 – 3 kroky na nádych, 2 kroky na výdych. Zároveň je vhodný ako aj pre rýchlejšie, tak aj pre dlhšie behy.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist