Losos ako taký je pre našu stravu dôležitý, pretože obsahuje bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny a je tiež veľmi dobrým zdrojom vitamínu D, ktorého ľudia v súčasnosti typicky nemávajú dostatok.
Oba druhy lososa sa líšia v niektorých kľúčových veciach – divoký pochádza typicky z Tichého oceánu a loví sa len v lete, jeho chuť je viac rybacia, obsahuje menej tuku, farba mäsa je obvykle menej výrazná.
Farmy sa nachádzajú prevažne v Atlantickom oceáne a lososy z nich majú menej výraznú rybaciu chuť, čo viacerým ľuďom vyhovuje. Tiež vyzerá krajšie – má viac tuku, vďaka ktorému sa mäso ľahšie oddeľuje, a oranžovejšiu farbu, ktorá sa docieľuje využitím červeného farbiva astaxantínu v ich krmive.
Losos odchovaný na farme má o zhruba 38 percent kalórií viac ako ten divoký, čoho príčinou je najmä to, že obsahuje až o 52 percent viac tuku. Aj kompozícia tuku je odlišná. Ten odchovaný na farme typicky obsahuje viac protizápalových omega-3 mastných kyselín (polovica filetu: 5 vs. 3,4 gramu). Háčikom je, že divoký losos obsahuje asi polovicu prozápalových omega-6 mastných kyslín toho z farmy (1,6 vs. 2,7 gramu).
Vyšší obsah omega-6 mastných kyselín nemusí znieť dobre, ale nie je to ani taká katastrofa. Ryby sú jedným z mála zdrojov omega-3 mastných kyslín v strave, a tak je lepšie konzumovať ich bez ohľadu na typ, či ide o divokého alebo na farme odchovaného lososa. Ak vám záleží na znížení príjmu omega-6 mastných kyselín vo vašej strave, mali by ste sa zamerať na ich iné zdroje, ktoré sú škodlivejšie – typicky ho nájdeme v spracovaných jedlách.
Pokiaľ ide o samotný vplyv týchto dvoch druhov lososa na naše zdravie, neexistuje žiaden jednoznačný záver z výskumov. Niektoré štúdie, ktoré stoja za pozornosť, naznačujú, že antibiotiká, ktoré využívajú farmári, aby predišli šíreniu chorôb, by mohli mať vplyv na ľudské zdravie. Neexistuje však dostatok konzistentných a súčasných výskumov, ktoré by jasne tvrdili, že chovný losos je nezdravou možnosťou. Ak vás však trápi to, ako a v akých podmienkach sa tieto ryby chovajú, nebude vám zazlievané, ak ich konzumáciu obmedzíte.
Pre nás ako zákazníkov je kľúčové to, aby sme si zistili, od koho lososa kupujete, odkiaľ pochádza, a to bez ohľadu na to, či je divoký alebo odchovaný na farme. A či je to losos alebo aj iný druh ryby. Aj tie divoké totiž nemusia byť výhrou, ak pochádzajú zo silne nečistených morí, akým je napríklad Baltské.
zdroj: Eat This, Not That
Čítať ďalší článok:
Užite si výlety v letnej prírode! Zdieľať na Facebooku