Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Doplnky výživy pre zlepšenie telesnej kompozície kontrolou inzulínu

02. 06. 2021
ikonka
Inzulín sa vylučuje z pankreasu vždy, keď jeme jedlá s obsahom cukru. Inzulín je spojený s rastom svalovej hmoty, no všetkého príliš škodí a platí to aj v tomto prípade – príliš veľa inzulínu spôsobí naberanie tukov. Pod kontrolu vám ho môžu dostať aj doplnky výživy.

Po zvýšení hladiny inzulínu sa cukor dopravuje priamo do glykogénových zásob svalov. Keď sa však naplnia, nadbytok sa ukladá vo forme podkožného tuku. Kľúčom ku kontrole tohto hormónu je načasovať si vhodne jedlá a prijímať väčšinu sacharidov vtedy, keď sú glykogénové zásoby najnižšie – ráno a po cvičení. V iné obdobia by ste mali vhodnú hladinu udržiavať jedlami s nízkym glykemickým indexom, ktoré sú bohaté na vlákninu.

Ak si však túto kontrolu počas dňa chcete podporiť, môžete na to využiť aj niekoľko suplementov:

Kyselina alfa-lipoová (ALA)
Tento antioxidant napodobňuje účinky inzulínu. Aktivuje viac ciest pri transporte glukózy do svalových buniek, čím podporuje svalový rast, zvyšuje kapacitu glykogénových zásob a zlepšuje senzitivitu buniek na inzulín. Hodí sa užívať s potréningovým jedlom.

Článok pokračuje pod reklamou

Chróm
S ALA môžete kombinovať chróm. Tento minerál pomáha pri metabolizácii sacharidov, zvyšuje aktivitu inzulínových receptorov a zvyšuje aj citlivosť pankreasu na hladinu glukózy v krvi. Zistilo sa tiež, že zvyšuje počet inzulínových receptorov a podporuje signalizáciu inzulínu, čím znižuje riziko inzulínovej rezistencie.

Gymnema sylvestre
Ukázalo sa, že táto rastlina dokáže zlepšovať kontrolu glukózy v krvi, no tiež zvyšuje inzulínovú senzitivitu. Pomáha tiež svalom syntetizovať glykogén, čím znižuje riziko toho, že sa bude meniť na tukové zásoby.

Senovka grécka
Extrakt z tejto rastliny je veľmi efektívny pri regulovaní hladiny glukózy v krvi a zároveň zvyšovaní kapacity glykogénových zásob v svalových bunkách. Hodí sa užívať ju pred a po tréningu s proteínom, aby pomohla k efektívnemu transportu cenných živín do svalov. Je možné ju užívať aj samostatne. Najlepší čas môže byť po tréningu v dávke 500 mg.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist