Po zvýšení hladiny inzulínu sa cukor dopravuje priamo do glykogénových zásob svalov. Keď sa však naplnia, nadbytok sa ukladá vo forme podkožného tuku. Kľúčom ku kontrole tohto hormónu je načasovať si vhodne jedlá a prijímať väčšinu sacharidov vtedy, keď sú glykogénové zásoby najnižšie – ráno a po cvičení. V iné obdobia by ste mali vhodnú hladinu udržiavať jedlami s nízkym glykemickým indexom, ktoré sú bohaté na vlákninu.
Ak si však túto kontrolu počas dňa chcete podporiť, môžete na to využiť aj niekoľko suplementov:
Kyselina alfa-lipoová (ALA)
Tento antioxidant napodobňuje účinky inzulínu. Aktivuje viac ciest pri transporte glukózy do svalových buniek, čím podporuje svalový rast, zvyšuje kapacitu glykogénových zásob a zlepšuje senzitivitu buniek na inzulín. Hodí sa užívať s potréningovým jedlom.
Chróm
S ALA môžete kombinovať chróm. Tento minerál pomáha pri metabolizácii sacharidov, zvyšuje aktivitu inzulínových receptorov a zvyšuje aj citlivosť pankreasu na hladinu glukózy v krvi. Zistilo sa tiež, že zvyšuje počet inzulínových receptorov a podporuje signalizáciu inzulínu, čím znižuje riziko inzulínovej rezistencie.
Gymnema sylvestre
Ukázalo sa, že táto rastlina dokáže zlepšovať kontrolu glukózy v krvi, no tiež zvyšuje inzulínovú senzitivitu. Pomáha tiež svalom syntetizovať glykogén, čím znižuje riziko toho, že sa bude meniť na tukové zásoby.
Senovka grécka
Extrakt z tejto rastliny je veľmi efektívny pri regulovaní hladiny glukózy v krvi a zároveň zvyšovaní kapacity glykogénových zásob v svalových bunkách. Hodí sa užívať ju pred a po tréningu s proteínom, aby pomohla k efektívnemu transportu cenných živín do svalov. Je možné ju užívať aj samostatne. Najlepší čas môže byť po tréningu v dávke 500 mg.
Čítať ďalší článok:
Ako do svojej stravy pridať viac ovocia a zeleniny? Zdieľať na Facebooku